Sobota, 4 maja 2024

imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza

RSS

Deszcz euro na kulturę

01.01.2003 00:00
Źródłem wielkiej literatury jest prowincja - to punkt wyjścia projektu przygotowanego przez raciborskich instruktorów z RCK. Udało im się zdobyć dotację aż 40 tys. euro na realizację swojego pomysłu.

Instruktorzy Jerzy Dębina i Marek Rapnicki są autorami projektu „Prowincja-matecznik słowa”. To kilkumiesięczne przedsięwzięcie artystyczne, które uzyskało dofinansowanie ze Wspólnego Funduszu Małych Projektów. W formie ogólnie dostępnych konserwatoriów prowadzone będą zajęcia poetyckie i recytatorskie . Wyłonią one najlepszych, młodych „adeptów słowa mówionego i pisanego”, którzy we wrześniu 2003 r. wezmą udział warsztatach z poezji, recytacji i teatru, z udziałem wybitnych twórców. Finałem będzie seminarium popularno-naukowe poświęcone twórczości Leśmiana, Hrabala i Schulza.

Projekt realizowany będzie w Raciborzu i Opawie, wspólnie z czeskim partnerem, reprezentowanym przez Libora Martinka, poetę i tłumacza literatury polskiej, pracownika Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Chcemy wpuścić trochę świeżej krwi do dotychczasowych kontaktów obu miast - zapowiada Marek Rapnicki. Od stycznia do lipca 2003 r. w sali kameralnej RCK będą odbywać się prezentacje w ramach Ligi Recytatorskiej. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 27 stycznia o godz. 18.00. Dzień wcześniej o tej samej porze odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach prowadzonej równolegle „Listy niepokornych” poświęconej poezji i prozie. „Prowincja-matecznik słowa” wprowadzi naszą małą, raciborską ojczyznę na ogólnopolską mapę wydarzeń kulturalnych - zapowiada Jerzy Dębina, który w styczniu chce pozyskać wsparcie medialne telewizji publicznej dla realizacji projektu

(ma.w)

  • Numer: 1 (560)
  • Data wydania: 01.01.03