Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Mogą liczyć na pomoc

11.12.2002 00:00
W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących nastąpiło, 29 listopada, otwarcie Punktu Konsultacyjnego dla Dzieci z Wadą Słuchu we Wczesnym Okresie Rozwoju.

Powstanie takiego punktu było sprawą naglącą, gdyż od dłuższego już czasu do Ośrodka zgłaszali się rodzice dzieci z wykrytymi wadami słuchu, bezradni, szukający pomocy w rozwiązaniu swojego problemu. Należało zatem sformalizować działalność pracowników Ośrodka w tym zakresie.
 
Punkt ma za zadanie jak najwcześniejsze rozpoczęcie pracy z dzieckiem ze zdiagnozowaną wadą słuchu, nawet bardzo małym - począwszy od okresu noworodkowego. Praca ta rozpoczyna się od oceny stopnia uszkodzenia słuchu, określenia współistniejących uszkodzeń, stałej kontroli sprawności słuchu, pomocy w doborze odpowiedniego aparatu słuchowego, wreszcie stałej diagnostyki rozwoju dziecka. Równolegle prowadzone jest poradnictwo dla rodziców.  Przygotowuje się ich do prowadzenia rehabilitacji słuchowo-językowej dziecka. Punkt będzie też sprawował opiekę specjalistyczną nad dziećmi z wadą słuchu, uczęszczającymi do masowych szkół i przedszkoli. Na fachową opiekę mogą liczyć dzieci z całego powiatu raciborskiego.
 
Dziecko z wadą słuchu może rozwijać się normalnie, chodzi tylko o jak najlepsze wykorzystanie upływającego czasu. Pracę z osobą niesłyszącą lub niedosłyszącą należy rozpocząć jak najwcześniej, bowiem każde opóźnienie może źle wpływać na dalszy rozwój i sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. Już malutkie dziecko można uwrażliwiać na dźwięki, wykonywać mu masaż języka, warg - a więc artykulatorów - stwierdza Waleria Dempniak, surdologopeda, członek grupy inicjatywnej. Należą do niej również kierownik punktu Zofia Kowalska, surdopedagog, Dorota Ploch i Alicja Arendt, surdologopedzi, psychoterapeuta Anna Walczak oraz psycholog Roman Walczak.

E.H.

  • Numer: 50 (557)
  • Data wydania: 11.12.02