W skrócie
RACIBÓRZ
- W wyniku wyborów samorządowych w Czechach zmienił się primator Opawy, miasta partnerskiego Raciborza. Jana Mrazka zastąpił Zbyněk Stanjura z ODS-u.
- 15 grudnia o godz. 15.30 Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej zaprasza raciborzan do sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury, gdzie odbędzie się koncert świąteczny zespołów SKZR oraz zaproszonych gości.
- 5 grudnia w Muzeum w Wodzisławiu otwarto wystawę prac malarskich raciborzanina Kazimierza Frączka pt. „Macierzyństwo”.
- Joanna Urban została zaproponowana przez zarząd powiatu na stanowisko Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów. Zastąpi na tym stanowisku Jana Osuchowskiego, wybranego na prezydenta Raciborza.
- W Raciborzu przebywali z dwudniową wizytą przedstawiciele duńskiej firmy RAMBOLL, która zajmuje się usługami inżynieryjno-doradczymi z ramienia Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska DEPA w ramach projektu, który wspiera działania zmierzające do poprawy jakości wody pitnej oraz rozwiązań technicznych w zakresie wykorzystania urządzeń gospodarki wodno-ściekowej w Raciborzu. Firma Ramboll współpracuje z Raciborzem od 1999 r. Jak dotąd zaowocowało to dofinansowaniem budowy kanalizacji w dzielnicach Studzienna i Obora oraz oceną projektu budowy nowego Zakładu Uzdatniania Wody. Dwudniowa wizyta związana jest omówieniem celów dalszej współpracy i kontynuacji prowadzonych projektów. Jej efektem będzie również sporządzenie komputerowej symulacji rozkładu ciśnień w sieci wodno-ściekowej, co przyczyni się do zmniejszenia jej awaryjności. W ten sposób ustalone zostaną miejsca, w których ciśnienie przepływu wody i ścieków jest zbyt wysokie, co mogłoby spowodować awarie i jednocześnie pozwoli na obniżenie ciśnienia poprzez rozłożenie przepływającej wody na inne sieci wodociągowe.
- 12 grudnia przy ul. Adamczyka nastąpi uroczyste otwarcie nowych warsztatów szkolnych Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu.
- 6 grudnia w pełnej krasie świątecznej zabłysło centrum Raciborza. W tym roku z budżetu gminy na dekoracje świąteczne przeznaczono około 20 tys. zł. Jak co roku w iluminacje świetlne, girlandy, bombki, łańcuchy zostaną przyozdobione tereny w centrum miasta: ul. Nowa, Mickiewicza, Długa, Odrzańska oraz Rynek i pl. Długosza. W tym roku dodatkowo zakupiono kolorowe ozdoby, które w świateczny nastrój wprowadzą mieszkańców ulicy Batorego. Oprócz dekoracji, na Rynku i pl. Długosza oraz rondzie na pl. Mostowym umieszczone zostały tradycyjne choinki. Na płycie raciborskiego Rynku zorganizowany został kiermasz świąteczny. W jednakowych, drewnianych domkach oferowany jest klientom świąteczny asortyment.
- 6 grudnia prezydent Jan Osuchowski przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej w 2002 r. animatorom kultury fizycznej, osobom wyróżniającym się w dziedzinie sportu oraz działaczom propagującym zdrowy styl życia. Otrzymało je siedem osób: Dariusz Daszkiewicz - szkoleniowiec siatkarzy KS RAFAKO, Henryk Delong - członek zarządu i kierownik sekcji zapaśniczej Unia, Piotr Krużołek - prezes Powiatowego Oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Krzysztof Pacelt - od wielu lat związany z działalnością MKS-SMS Victoria, Sławomir Szwed - prezes MKS-SMS Victoria, Karol Szynol - trener lekkoatletyki, od wielu lat związany z działalnością MKS-SMS Victoria oraz Ginter Sedlaczek - do niedawna szkoleniowiec zapaśników Unii.
- „Młodzież i środowisko - współ-praca transgraniczna” - pod takim hasłem, 27 listopada, odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta uczniów z Niemiec z prezydentem Janem Osuchowskim. Odbyło się ono w ramach projektu dotyczącego zagadnień z dziedziny mediów i ochrony środowiska w świetle zbliżającego się przystąpienia niektórych państw Europy wschodniej do UE. Kwestie te są rozpatrywane na podstawie konkretnych przykładów z Polski, Niemiec i Czech oraz wspólnych transgranicznych inicjatyw dotyczących ochrony środowiska. W projekcie bierze udział około 4 tys. uczniów z 50 gimnazjów i liceów; 25 niemieckich, 15 polskich i 10 czeskich. W ramach 3-letniego cyklu dochodzi do ścisłej współpracy pomiędzy jedną szkołą z Niemiec i Polski lub z Niemiec i Czech. Zawsze jedna klasa z danej szkoły bierze udział w projekcie i tylko przez rok, tak by zaangażować trzy kolejne roczniki. Każda klasa organizuje tygodniową wycieczkę do zaprzyjaźnionej szkoły za granicą. Projekt ten jest prowadzony i sponsorowany przez Niemiecką Fundację Ochrony Środowiska (DBU), największy niemiecki dziennik (F.A.Z), Praską Gazetę jak również Instytut IZOP. Każda z 50 klas przeprowadza poszukiwania dziennikarskie dotyczących tematów o środowisku w regionie partnerskiej szkoły. Wyniki będą opublikowane na całej stronie w F.A.Z i streszczone w Praskiej Gazecie. W raciborskim ratuszu spotkali się uczniowie I LO i Gimnazjum Egberta w Munsterschwarzach. Niemiecka klasa przeprowadziłą dziennikarskie badania dotyczące powodzi w Raciborzu w 1997 r. Chciała poznać jej przyczyny, następstwa, kroki zapobiegawcze na przyszłość.
- Do 15 grudnia mieszkanki powiatu raciborskiego mogą jeszcze skorzystać z bezpłatnych profilaktycznych badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka piersi i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Badania, w ramach programów profilaktycznych Ministerstwa Zdrowia, realizuje Szpital Rejonowy w Raciborzu. Badania przesiewowe dla wczesnego wykrywania raka piersi przeznaczone są dla kobiet w wieku od 50 do 59 lat. Natomiast badania wczesnego wykrywania raka szyjki macicy adresowane są do kobiet w wieku 30 do 59 lat. Bliższe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 415 64 92 - dla badań mammograficznych i 755 50 39 - dla badań cytologicznych.
- Mikołaj w towarzystwie diabełka i aniołka odwiedził, późnym popołudniem 5 grudnia, w Centrum Matki z Dzieckiem w Miedoni kilkadziesięcioro dzieci, które przybyły na spotkanie również z mieszkań readaptacyjnych oraz z Ośrodka dla Ludzi Bezdomnych „Arka N.” w Sudole. Na prezenty składały się słodycze, owoce, zabawki, przybory szkolne oraz ubranka. W przygotowaniu tej miłej uroczystosci pomogła młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu, która w ramach wolontariatu przyjeżdża tu od dłuższego już czasu organizując zabawy dla dzieci. Radość z podarunków była ogromna. Zostały one przygotowane przez Fundację SOS Dzieciom z Katowic.
- 12 grudnia o godz. 18.00 w RCK „Strzecha” przy ul. Londzina odbędzie się polska premiera spektaklu teatralnego pt. „Obrazy z chmur”. Spektakl został przygotowany przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Raciborzu i profesjonalnych artystów: Bronisława Dużego, Jorgosa Skoliosa, Iwonę Olszowską i Jirigo Neberfuhra. „Obrazom z chmur” będzie towarzyszyć wystawa fotografii artystycznej obrazująca wspólny wysiłek twórczy jakiego podjęto się podczas realizacji spektaklu teatralnego i filmu poetyckiego pod tym samym tytułem. Wystawę fotograficzną przygotowali studenci z UŚ w Opawie z wydziału fotografii twórczej pod opieką profesora Vojtecha Bartecha.
Z bibliotecznej półki
W Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo-Naukowej Rynek 12 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu są już m.in.: „Zanim będzie za późno: przemoc i kontrola w rodzinie” J. Ackermana, „Asertywność: sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych” R. Albertiego, „Bici biją” pod red. J. Bińczyckiej, „Między swobodą a przemocą w wychowaniu” J. Bińczyckiej, „Antropologia kultury: tematy, teorie, interpretacje” W. Burszty, „Jak doceniać samego siebie?: asertywność jako wyraz zdrowej samooceny” O. Castanyer, „Podstawy pedagogiki humanistycznej: zintegrowane układy między terapią a polityką” H. Daubnera, „Psychologia dla nauczycieli” D. Fontany, „Strategie konkurencji” D. Faulknera oraz „Podstawy żywienia człowieka” K. Flis.
Najnowsze komentarze