Czwartek, 9 maja 2024

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Nie ma świętowania bez kolędowania

04.12.2002 00:00
18 grudnia świąteczne wydanie „Nowin Raciborskich” wzbogacimy o płytę CD z kolędami. To nasz prezent pod choinkę dla czytelników. Płyta jest wyjątkowa, zawiera nagrania młodych wykonawców z całej Polski (w tym dwojga z naszego regionu) którym wróżona jest wielka kariera ... Mamy nadzieję, że te polskie kolędy zagoszczą na czas świąt w Państwa domach i piękna tradycja ich wspólnego śpiewania będzie podtrzymana. 

Na płycie znajdą się dwie pastorałki, śpiewane są przez Magdalenę Kasztę, raciborzankę i Dawida Koczego, krostoszowianina (powiat wodzisławski). Teksty do utworów napisał Andrzej Biskup (od 15 lat uczy języka polskiego, prowadzi koło teatralno-kabaretowe) muzykę - jego żona Elżbieta Biskup (muzyk, specjalizuje się w edukacji wokalnej i estradowej). Od 8 lat wspólnie nagrywają pastorałki.
 
Wykonująca piosenkę „Zaśnij” Magdalena Kaszta, jest wokalistką zespołu „Tres”. Zdobyła I miejsce w kategorii 17 - 20 lat na Ogólnopolskim Festiwalu „Gama” dla dzieci i młodzieży.
 
Dawid Koczy, śpiewający pastorałkę „Hej kolędo” ma 18 lat. Solista zespołu „Miraż”. Jest wieloletnim laureatem Festiwalu „Gama”. W zeszłym roku uczestniczył w Letniej Akademii Jazzu, imprezie o ogólnopolskiej renomie.
 
Płyta zawiera kolędy powszechnie znane i popularne, takie jak „Cicha noc”, „Bóg się rodzi”, „Oj maluśki” (w wykonaniu chóru młodzieżowego LO z Garwolina) „Dzisiaj w Betlejem”, „Bracia patrzcie jeno” (śpiewa je Schola Gaudentes z Pułtuska).  Znajdują się na niej również rzadziej śpiewane utwory a nawet nagrania premierowe. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę wykonawców.
 
Gaja (Strzelno) - Kolędy z romańskiego wzgórza. Na Powiatowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Mogilnie w 2002 r. zespół wyśpiewał aż osiem nagród. Na kolędowej płycie zespół zaśpiewa dwie kolędy: „Z narodzenia Pana” i „Gdy śliczna Panna”. Na klawiszach akompaniuje im muzyk jazzowy z Mogilna Waldemar Krystkowiak.
 
Guts (Mogilno) - Rockowa kolęda. Jeden z muzyków uczy się w gimnazjum, pozstali w liceum. To jedyna kapela rockowa wykonująca na płycie kolędę. Zespół tworzą dwie dziewczyny i dwóch chłopaków. Na płycie wykonują kolędę „Przybierzeli do Betlejem”.
 
Chór Moniuszko (Żnin) - Magia ludowej kolędy. Kolęda „Przystąpmy do szopy” nagrana została w marcu 2002 roku. Łączy ludowe korzenie kolęd z oprawą liturgiczną i magią świąt Bożego Narodzenia. Śpiewa ją męski chór „Moniuszko”. Powstał w Żninie w 1909. Chór ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, wśród nich Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki
 
Małgorzata Czarnecka i Zygmunt Ornatek (Mogilno) - Jazzowy klimat świąt. Jest to duet, który współpracuje razem od około 30 lat. Na płycie ukazują się dwie kolędy, mocno okraszone klimatem jazzowym: „Wśród nocnej ciszy” i „Jezus malusieński”.
 
Chór i orkiestra „Paderewianum” (Sulejówek) - Nagrane w kościele. Powstały w 1997 r. przy Prywatnej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Członkami zespołu są uczniowie i absolwenci szkoły. Kolędy: „Gdy się Chrystus rodzi”, „Mizerna cicha”, „Nie było miejsca”. Nagrania dokonano w Kościele Maryi Matki Kościoła w Sulejówku.
 
Joanna Stanuch i Marudy (Goleniów) - Kolęda letnia. Kolęda „Cicho, lekko” powstała - nietypowo - w samym środku upalnego lata. Zaśpiewała ją Joanna Stanuch, główna wokalistka goleniowskiej sceny muzycznej. Dzieci z zespołu „Marudy” ożywiły tkankę muzyczną, Waldemar Ogrodniczak zajął się aranżacją.
 
U-lala (Mogilno) - „kolęd-a”. Zespół grający akustyczną, folkową odmianę rocka, korzystający z tekstów poetyckich. Tekst do „kolęd-y” napisał Robert Abram.
 
Chór „Camerata” (Września) - Pastorałki. Chór  istnieje od 1985 roku .W ciągu roku daje ok. 22-24 koncertów We wrześniu tego roku „Camerata” śpiewała po raz trzeci w Garbsen w Niemczech. Kolędy w ich wykonaniu to: „W grudniowe noce”, „My też pastuszkowie”.

n

  • Numer: 49 (556)
  • Data wydania: 04.12.02