Eko informacje
- Zakończyła się modernizacja kotłowni w Szkole Podstawowej w Rzuchowie, w gminie Kornowac. Zamontowano tam dwa ekologiczne piece retortowe opalane węglem. Trwają aktualnie prace przy wymianie pieców w tamtejszym budynku wielofunkcyjnym, w którym mieści się remiza i świetlica wiejska. Ciepło z tej kotłowni popłynie również do przedszkola i domu nauczyciela.
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Katowic przekazał do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wniosek gmin: Racibórz, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lubomia, Kornowac i Rudnik o przekazanie z funduszu spójności w ramach programu ISPA pieniędzy na budowę sieci kanalizacyjnych i podłączenie ich do oczyszczalni ścieków w Raciborzu.
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Katowic przekazał miastu 55 tys. zł na prace przy zagospodarowaniu Arboretum Bramy Morawskiej. Pieniądze zostaną przekazane na budowę ścieżek dydaktycznych.
- Racibórz otrzymał - jako dotacja na 2002 r. - 230 tys. zł z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych z przeznaczeniem na wykonanie badań gleb.
- 23 października w auli Gimnazjum Nr 3 przy ulicy Żorskiej w Raciborzu odbyły się z wszystkimi uczniami tej placówki (w grupach) zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej. Prowadzili je dr Paweł Kojs i dr Aleksandra Rusin, adiunkci Pracowni Zachowania Bioróżnorodności Górnego Śląska przy Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W zajęciach uczestniczyło w sumie 545 gimnazjalistów, którzy byli bardzo zadowoleni z prowadzonych, z wykorzystaniem środków audiowizualnych, wykładów.
- Zbiórka odpadów plastikowych do żółtych worków odbędzie się: Brzezie - 27 grudnia, centrum - 6 grudnia, Markowice - 18 grudnia, Miedonia - 4 grudnia, Obora i Płonia - 6 stycznia, Ocice - 30 grudnia, Ostróg - 3 grudnia i stycznia, Stara Wieś - 19 grudnia, Sudół i Studzienna - 5 grudnia.
- Ukazał się kolejny numer „Dyzia Gimnazjalisty” - gazetki Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla przy ul. Żorskiej, a w nim kolejna edycja specjalnej wkładki „Eko Dyzio”. Tym razem redaktorzy poruszyli sprawy ISO, piszą o bocianie czarnym z Syryni oraz przeprowadzili wywiad z nauczycielką chemii Weroniką Stogniew.
- Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta zaproponował raciborskim gimnazjom tereny, którymi mogliby się opiekować jako każda z placówek z osobna. G 1 miałoby się zająć pl. Bohaterów Westerplatte, G 2 pl. Zamkowym, G 3 Aleją o. Leppicha, G 4 skwerem S. Moniuszki zaś G 5 Parkiem im. Miasta Roth.
Najnowsze komentarze