środa, 8 maja 2024

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Do słów romantyka

04.12.2002 00:00
Już po raz dwunasty chórzyści ziemi śląskiej zaprezentowali swoje umiejętności podczas Festiwalu Pieśni Chóralnej do słów Josepha von Eichendorffa.

Muzyczne spotkanie oparte na poezji Josepha von Echendorffa odbyło się 30 listopada w murach Raciborskiego Centrum Kultury. Już dwunasty rok z kolei chórzyści z Raciborza i okolic artystycznym wykonaniem przygotowanych i opracowanych przez siebie pieśni upamiętniają twórczość tego romantyka. W tym roku, przy okazji 145 rocznicy śmierci wieszcza, postanowiono powrócić do formuły konkursu. Jurorzy: Halina Goniewicz, Helena Danel - Bobrzyk i Alojzy Kopoczek, spośród dwunastu chórów, które zaśpiewały tego wieczoru, wyłonili najlepszych, których uhonorowano dyplomami, pucharami i nagrodami pieniężnymi.
 
Pierwszym miejscem wyróżniono ex aequo cztery chóry: Chór św. Anny DFK z Krzyżanowic pod dyr. Leonarda Fulneczka, Chór Gimnazjum nr 4 pod batutą Marcelego Reszki, Chór Mieszany im. J. Słowackiego z Radlina (dyr. Jerzy Michalski) i Chór Mieszany „Echo” z Zebrzydowic (dyr. Jadwiga Sikora). Drugie miejsce przyznano chórzystom ze „Strzechy” rekrutującym się z młodzieży I LO w Raciborzu pod dyr. Piotra Libery oraz z Chóru Mieszanego im. Juliusza Rogera działającego przy DFK w Rudach (dyr. Krystyna Lubos) i Chóru Kameralnego „Fermata” z Katowic (dyr. Renata Dołęga). Brązowy laur przypadł śpiewakom z Głogówka (dyr. Henryk Szoja).
 
Tego wieczoru, obok chórów z Koszęcina i Krapkowic, zaprezentowały się również inne raciborskie chóry: „Złota Jesień” przy SM „Nowoczesna” (dyr. Danuta Domin) oraz Chór Mieszany Parafii św. Mateusza i Macieja z Brzezia (dyr. Aleksandra Gamrot). W repertuarach wykonawców dominowały pieśni: Pożegnanie się myśliwych z lasem, Niewierność, Nocą, Pożegnanie lasu i Przez pola i dąbrowy. Ponadto własny program artystyczny przedstawiła Raciborska Orkiestra Dęta „Plania” pod kierownictwem Joachima Paczyńskiego. Na zakończenie spotkania wszystkie chóry razem, tradycyjnie już pod batutą Pawła Kowola, wykonały opracowany przez dyrygenta „Hymn Raciborza”, melodię ludową „Wesoły wędrownik” i finał IX Symfonii Beethovena.

E.Wa

  • Numer: 49 (556)
  • Data wydania: 04.12.02