Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

W skrócie

04.12.2002 00:00

             RACIBÓRZ

  • 10 grudnia o godz. 12.00 w Starostwie Powiatowym rozpocznie się druga w tej kadencji sesja Rady Powiatu.
  • 7 grudnia raciborscy strażacy, ZPC Mieszko, ZEW, NSZZ Solidarność Rafako oraz Braxton zapraszają na „Mikołaja dla wszystkich”. Impreza odbędzie się na raciborskim Rynku o godz. 14.00. W programie pt. „Alicja i przyjaciele” przewidziano konkursy, gry i zabawy, popisy żonglerów, magów i iluzjonistów oraz pokazy pirotechniki scenicznej. Mikołaj przyjedzie na strażackiej drabinie.
  • Wicemarszałek Województwa Śląskiego Lucjan Kępka oraz Przewodniczący Samorządowego Kraju Żylińskiego Jozef Tarčak podpisali w Żylinie porozumienie o współ-pracy między Województwem Śląskim a Samorządowym Krajem Żylińskim (Republika Słowacka). Porozumienie zakłada wymianę doświadczeń oraz przedsięwzięć w dziedzinie rozwoju gospodarczego, kultury, sportu, turystyki, rozwoju regionalnego, ochrony środowiska oraz polityki społecznej. Rozwijać się także będzie współpraca w zakresie integracji europejskiej. Samorząd Województwa Śląskiego oraz Kraju Żylińskiego zamierzają współpracować z samorządami, firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi w zakresie rozwoju stosunków między regionami. Będzie to się odbywało poprzez wymianę doświadczeń, wspieranie inicjatyw gospodarczych, rozwój kontaktów między instytucjami oraz mieszkańcami obu regionów. Dla realizacji porozumienia zostanie utworzona Komisja Mieszana złożona z pięciu przedstawicieli każdej ze stron. Ma ona za zadanie opracowanie oraz kontrolę planu wspólnych działań. Porozumienie stanowi kontynuację zawartej w 1997 r. umowy pomiędzy województwem bielskim a województwem żylińskim.
  • 12 grudnia przy ul. Adamczyka nastąpi uroczyste otwarcie nowych warsztatów szkolnych Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu.
  • 27 listopada w Gimnazjum nr 2 na Ostrogu odbyła się lekcja otwarta z wykorzystaniem filmu dydaktyczno-instruktażowego pt. „Powódź”. Tematem było: jak powinniśmy się zachować w czasie powodzi. Zajęcia prowadził Marcin Pordzik.
  • 27 listopada odbyło się pierwsze spotkanie nowo wybranych władz samorządowych powiatu raciborskiego z wójtami, burmistrzami gmin i prezydentem Raciborza. Głównym tematem rozmów była współpraca samorządu powiatowego z samorządami gmin. Dotychczas odbywała się ona w ramach nieformalnego zrzeszenia - Konwentu Wójtów, Burmistrzów, Prezydenta Miasta oraz Starosty Powiatu Raciborskiego. Przewodniczył mu najstarszy spośród wójtów - Wilhelm Wolnik. Podczas spotkania nowo wybrani włodarze gmin i powiatu postanowili, że nadal będą współpracować w ramach Konwentu. Jednocześnie postanowiono, że nadal będzie on poszerzony o gminy Lyski (powiat rybnicki) i Lubomia (powiat wodzisławski). Wójtowie tych gmin wyrazili już nieoficjalnie chęć dalszej współpracy z powiatem raciborskim. Argumentowano, że jest wiele spraw, które wspólne są dla samorządów powiatu raciborskiego, jak i powiatów rybnickiego i wodzisławskiego. Wśród tych spraw najważniejsza jest kwestia zabezpieczenia przeciwpowodziowego nadodrzańskich gmin i budowy zbiornika „Racibórz Dolny”. Zdecydowano, że Wilhelm Wolnik będzie Honorowym Przewodniczącym Konwentu, a roboczym Józef Stukator - wójt Kornowaca. Ustalono ponadto, że spotkania odbywać się będą przynajmniej raz na kwartał, a ich stałym miejscem będzie Zamek w Chałupkach.
  • 28 listopada w samo południe raciborzanie mogli usłyszeć trzyminutowy sygnał syren. Jak informuje Miejski Inspektorat Obrony Cywilnej w Raciborzu, był to test sprawności systemu ostrzegania i alarmowania ludności. Sygnał oznacza klęskę żywiołową i zagrożenie środowiska.
  • Do 15 grudnia mieszkanki powiatu raciborskiego mogą jeszcze skorzystać z bezpłatnych profilaktycznych badań przesiewowych  wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. Badania, w ramach programów profilaktycznych Ministerstwa Zdrowia, realizuje Szpital Rejonowy im. dr Józefa Rostka w Raciborzu. Badania przesiewowe dla wczesnego wykrywania raka piersi przeznaczone są dla kobiet w wieku od 50 do 59 lat. Natomiast badania wczesnego wykrywania raka szyjki macicy adresowane są do kobiet w wieku 30 do 59 lat. Bliższe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 415 64 92 - dla badań mammograficznych i 755 50 39 - dla badań cytologicznych.
  • Rada Miasta podjęła uchwałę o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego miejskiego, który uzyskał w wyborach 27 października prezydent Jan Osuchowski. Przepisy zabraniają łączyć funkcję prezydenta i rajcy. Jego miejsce w Radzie zajmie inny kandydat SLD z listy, który uzyskał największą liczbę głosów. Jest nim Henryk Mordeja z Markowic, na co dzień funkcjonariusz raciborskiej policji, na którego zagłosowało 96 wyborców. Przypomnijmy, że J. Osuchowski otrzymał 640 głosów. Na pierwszej sesji Rady Powiatu został również odwołany z funkcji Powiatowego Rzecznika Konsumentów. W związku z objęciem funkcji wiceprezydenta wygaśnie też mandat Mirosława Szypowskiego z SLD. Obejmie go Halina Sitnikow.
  • Tomasz Holcer, pełnomocnik prezydenta ds. społecznych straci swoje stanowisko. Na razie, jak dowiedzieliśmy się w ratuszu, nie można mu wręczyć wypowiedzenia, gdyż przebywa na chorobowym. Nowy pełnomocnik, jak powiedział nam prezydent Jan Osuchowski, zostanie najprawdopodobniej wybrany w drodze konkursu.
  • O wygaśnięciu mandatu zdecydowała także Rada Powiatu. Dotyczy to burmistrza Kuźni Raciborskiej Ernesta Emricha, który nie mógł łączyć obu funkcji. Emrich wszedł do Rady z dużą liczbą 521 głosów. Zastąpi go kolejny kandydat z listy „Razem dla Ziemi Raciborskiej”, lekarz z Kuźni Raciborskiej, Roman Głowski, który był już radnym powiatowym w poprzedniej kadencji (kandydował z ramienia Unii Wolności).
  • Z mandatu w Radzie Miejskiej będzie też musiał zrezygnować były prezydent Adam Hajduk, który objął tekę wicestarosty. Zastąpi go Leszek Wyrzykowski, radny miejski trzech poprzednich kadencji z ramienia Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.
  • 14 grudnia raciborskie Muzeum będzie uroczyście obchodzić jubileusz 75-lecia istnienia. Uroczystość jubileuszowa rozpocznie się tego dnia o godz. 11.00. Wezmą w niej udział wszyscy w ostatnich latach z Muzeum związani; obecni i byli pracownicy, osoby zaprzyjaźnione i przedstawiciele różnych środowisk. O godz. 11.00 z koncertem pt. „Muzyczny renesans i barok w Europie” wystąpi krakowski zespół muzyki dawnej Floripari SMC. O godz. 12.00 zaplanowano wystąpienia pt. „Raciborskie Muzeum we wspomnieniach”. O godz. 13.30 otwarta zostanie wystawa z „Przeszłości Muzeum”, na której zaprezentowane zostaną m.in. archiwalne zdjęcia z minionych 75 lat. Będzie to nie lada gratka - podróż w przeszłość.
  • Od 28 do 31 stycznia 2003 r. w Raciborzu gościć będzie znana z zasiadania w jury Idola Elżbieta Zapendowska. Poprowadzi warsztaty wokalno-aktorskie w Młodzieżowym Domu Kultury. Szczegółowe informacje w placówce.
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu informuje, że Oddział dla Dzieci jest już czynny przy ul. Kasprowicza 12 (I piętro) od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00.

Z bibliotecznej półki

W Wypożyczalni Głównej MiPBP przy ul. J. Kasprowicza 12 są już m in.: „Siostra” J. Topol, „Droga do zatracenia” M.A. Collins, „Raport mniejszości” P.K. Dick, „Różowe tabletki na uspokojenie” K. Janda, „Czarna kartka” P.D. Cornwell, „Wszystko jest względne: 14 mrocznych opowieści” S. King, „Piękny umysł” S. Nasar, „Imię twoje...” M. Nurowska, „Transformejszen czyli Jak golonka z hamburgerem tańcowała: (reportaż optymistyczny) E. Redliński, „Bunt na USS Shark” P. Robinson, „Russel Crowe: tajemnica sukcesu” J. Sapeta, „Białe zęby” Z. Smith oraz „Po prostu przyjaceiele” R. Sisman. Zapraszamy w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00.

  • Numer: 49 (556)
  • Data wydania: 04.12.02