Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Region w literaturze

20.11.2002 00:00
Paweł Wiązek, „Prawo karne w śląskich ordynacjach ziemskich”, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2002, str. 216.

Książka, wydana w serii Prawo (CCLXXVIII), przeznaczona jest w zasadzie dla historyków państwa i ustroju. Jednak może być też cennym źródłem dla innych badaczy przeszłości, w tym dziejów lokalnych. Tematyka pracy obejmuje: śląskie ordynacje ziemskie jako źródło prawa, ogólne zasady dotyczące przestępstwa i kary, rodzaje przestępstw i system kar. Treść może się więc wydać dość sensacyjna, szczególnie w przypadku opisów czynów karalnych, jakich się dawniej dopuszczano. Czytelnik dowie się też, co za przekroczenie norm groziło. Dawny system kar dalece odbiegał od współczesnego. Dziś powszechna jest grzywna i więzienie. Kiedyś równie często stosowano obcięcie członków, zwane mutilatio lub truncatio. Obcięcie palca było na przykład karą dla krzywoprzysięzcy.
 
Historyków raciborskich zaciekawią z pewnością informację o bardzo obszernej, spisanej w języku czeskim ordynacji ziemskiej księstwa opolsko-raciborskiego.

(w)

  • Numer: 47 (554)
  • Data wydania: 20.11.02