Kuźnia językowa
Głównym tematem tegorocznego Europejskiego Dnia Języków w kuźniańskiej placówce było „Ustawiczne kształcenie językowe - nauka języków przez całe życie”. W liceum postanowiono położyć nacisk na podkreślenie potrzeby nauczania różnych języków i roli wielojęzyczności, ukazanie bogactwa kultur i języków w Europie, zwiększenie motywacji do ustawicznego kształcenia, także poza szkołą. W Europie używa się wielu języków. Wszędzie jednak można porozumieć się, znając angielski i niemiecki. Dlatego wielu ludzi - nie tylko w Polsce - uczy się tych języków. Mamy więc nadzieję, że wszyscy nasi uczniowie w trakcie tego dnia zrozumieli i że nikogo nie trzeba będzie już o tym przekonywać, że warto uczyć się języków obcych - stwierdziła Alicja Kołton, opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego, która przygotowała także, wspólnie z innymi nauczycielami program imprezy.
Na dwóch piętrach szkoły zorganizowano prezentację dwóch obcych języków, których uczniowie uczą się obecnie w liceum. Parter wszedł we władanie języka angielskiego, drugie piętro gościło język niemiecki. Nauczyciele przygotowujący te wystawy przedstawili europejskie państwa, w których obowiązuje prezentowany język. Uczniowie przygotowali plakaty promujące i zachęcające do ich nauki, podstawowe zwroty grzecznościowe w obcych językach, zilustrowali cechy charakterystyczne dla danego narodu. Na komputerach prezentowane były zaś programy do nauki poszczególnych języków, dostępne w szkole. Eksponatami wzbogacającymi wystawę były czasopisma w języku angielskim i niemieckim, a także wykonane na konkurs słowniki polsko-angielsko-niemieckie.
Chcąc niekonwencjonalnie zachęcić rówieśników do nauki języków obcych zostały przygotowane przez uczniów klas pierwszych scenki prezentujące perypetie związane z pobytem w obcym kraju osób, które nie znają jego języka. Szkolny radiowęzeł prezentował ponadto piosenki i melodie charakterystyczne dla najbliższych sąsiadów, czyli Czechów i Niemców oraz państw, z którymi szkoła współpracuje obecnie w ramach programu Socrates-Comenius, czyli Szwecji i Danii.
„Dlaczego warto uczyć się języków obcych?” - taki temat miała poza tym lekcja wychowawcza, która wprowadzała uczniów w Europejski Dzień Języków. Młodzież w trakcie „burzy mózgów” opracowała listę powodów, dla których warto uczyć się języków. Wspólnie z nauczycielami rozmawiali o korzyściach wynikających z ich znajomości. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej podróżujemy, kiedy mamy częściej kontakt z obcokrajowcami, myślimy o dobrej pracy w przyszłości, niezbędna jest znajomość języków - do takich wniosków doszła młodzież.
Święto języków przygotowali nauczyciele języków obcych, informatyk oraz opiekun Klubu Europejskiego. Gospodarzami piętra „angielskiego” były Alicja Kołton, Agnieszka Ochalska i Anna Przybyła, natomiast piętra „niemieckiego” Sylwia Wierzchowska, Ewa Procek i Aldona Krupa. Prezentacją multimedialnych programów do nauki języków obcych zajął się Mirosław Sienczak.
(sem)
Najnowsze komentarze