Kto do sejmiku?
Siedemnaście komitetów wyborczych zgłosiło swoich kandydatów do Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego. Wśród nich są także raciborzanie. Choć miejscowych polityków a i samych wyborców bardziej interesują samorządy gminne i powiatowe, to warto pamiętać, że reprezentacja Raciborza na szczeblu wojewódzkim może być bardzo przydatna, szczególnie w aspekcie sięgania po środki unijne na rozwój regionu. Krótko mówiąc, trzeba wiedzieć, jakie decyzje zapadają w Katowicach i w miarę możliwości starać się wpływać na nie w ten sposób, by jak największe korzyści odniósł powiat raciborski. Dystrybucja unijnych pieniędzy będzie się bowiem odbywać poprzez regiony i w ich stolicach, w naszym przypadku w Katowicach zapadną decyzje, gdzie powinny być przekazane.
W minionej, pierwszej kadencji Sejmiku, Raciborszczyznę reprezentowali Jadwiga Hyrczyk z SLD, która stara się o reelekcję, oraz Jerzy Szpineter z AWS-u, który z polityki się wycofał. Na ogłoszonych listach wyborczych znaleźliśmy w sumie 26 mieszkańców Raciborszczyzny: Liga Polskich Rodzin - Eugeniusz Mucha i Maria Frączek; Samoobrona - Gerard Solich i Tadeusz Gurbierz; SLD-UP - Jadwiga Hyrczyk-Franczyk; Unia Samorządowa - brak kandydata z naszego powiatu; Alternatywna Partia Pracy - brak kandydata z naszego powiatu; PSL - Józef Klepacz; Konserwatywno-Liberalna Partia Unii Polityki Realnej - Krzysztof Fatyga, Alina Korbel-Bula, Ryszard Konior i Jarosław Rzehak; Antyklerykalna Polska - brak kandydata z naszego powiatu; Wspólnota Samorządowa Województwa Śląskiego - Maria Jeszke; Ruch Autonomii Śląska - Jan Płaczek, Marian Plura (Rudnik); Niemcy Ziemi Górnośląskiej - brak kandydata z naszego powiatu; Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - Marian Kowalski i Norbert Bociuk (Kuźnia Raciborska); Konfederacja Ruch Obrony Bezrobotnych RP - Barbara Ogonowska, Paweł Świderski, Zbigniew Miłkowski, Zygfryd Szulcek i Jacek Fonderski; Koalicja Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość (POPiS) - Gabriela Lenartowicz; Razem Polsce - brak kandydata z naszego powiatu; Konfederacja Polski Niepodległej - Zbigniew Stępniak, Anna Manista, Krzysztof Kołaczek, Stanisław Kuźma i Jan Knura; Liga Samorządowa Ziemi Jastrzębskiej - brak kandydata z naszego powiatu.
Realne szanse zdobycia mandatu mają dwie raciborskie kandydatki; Gabriela Lenartowicz, naczelnik Wydziału Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta, która startuje ze wspólnej listy PO i PiS i cieszy się poparciem miejscowej Koalicji „Razem dla ziemi raciborskiej” oraz Jadwiga Hyrczyk z SLD-UP, które jako duże ugrupowanie ma szanse zebrać najwięcej głosów. Lenartowicz, co ważne, ma doświadczenie w zdobywaniu unijnych pieniędzy. Między innymi dzięki jej staraniom Racibórz uzyskał w Brukseli 2 mln euro na budowę miniobwodnicy centrum.
(waw)
Najnowsze komentarze