Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Skorzystaj z dopłaty

09.10.2002 00:00

Do 30 października mieszkańcy Raciborza chcący modernizować swoje domowe kotłownie mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji z środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - przypomina magistracki Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Od 1998 r. z dotacji skorzystały już 273 osoby, w tym roku na razie 38. PFOŚiGW wyasygnował na dopłaty blisko 653 tys. zł.
 
Gminny Fundusz dysponuje pieniędzmi, które miasto może wydać jedynie na działania proekologiczne. Pochodzą one głównie z opłat i kar za zniszczenie i wycinkę drzew oraz opłat za korzystanie ze środowiska.   W domkach jednorodzinnych nadal dominują paleniska węglowe opalane od jesieni do wiosny czym się da, byle taniej. Zamiast wysokokalorycznego węgla ludzie ładują do nich muł, szlakę, makulaturę a nawet wyselekcjonowany ze śmieci plastik. Wyniki badań powietrza atmosferycznego wskazują w okresie grzewczym na przekroczenie dopuszczalnych stężeń szkodliwych substancji, głównie benzo-alfa-pirenu, będącego jednym z poważniejszych czynników wywołujących nowotwory. Na osiedlach domków, cuchnący dym z kominów aż gryzie w oczy, a leżący śnieg pokrywa cienka warstwa popiołu. Dla ludzi ważne jest, że stary kocioł węglowy jest tani w eksploatacji, spali wszystko i ogrzeje wodę w nieekonomicznych systemach grzewczych. Ekologia się nie liczy.
 
Montaż nowoczesnego, ekologicznego kotła daje tymczasem konkretne, obliczalne korzyści. Roczna emisja dwutlenku siarki, dzięki wszystkim przeprowadzonym dotychczas modernizacjom, zmniejszyła się o 28,5 tony. W przypadku pyłu to już 54 tony, zaś odpadów 224,1 tony. Mniej do atmosfery trafia niezwykle szkodliwego benzoalfapirenu - około 25,71 kg na rok.
 
Racibórz, wzorem wielu innych miast, dotuje więc wymianę kotłów w indywidualnych kotłowniach. Najczęściej przy zmianie źródła mieszkańcy decydują się na gaz, rzadziej na ogrzewanie elektryczne i olejowe, sporadycznie na podłączenie do sieci cieplnej PEC-u.
 
Od pewnego czasu, głównie ze względu na wzrost cen gazu i prądu, daje się zauważyć malejące zainteresowanie dotacjami. Ludziom po prostu nie opłaca się zmieniać kotła lub montować ogrzewania elektrycznego, bo rosną koszty ogrzewania, tym bardziej jeśli sezon grzewczy się wydłuża, a zima jest ostra.
 
W magistracie są jednak przekonani, że w październiku zwiększy się liczba wniosków i pula środków przeznaczonych na ich sfinansowanie zostanie wyczerpana.
 
Przypomnijmy więc, jakie są warunki otrzymania dofinansowania. Może się o nie starać mieszkaniec Raciborza modernizujący system grzewczy w:
- własnym budynku jednorodzinnym;
- mieszkaniu własnościowym o ile właściciel budynku nie przewiduje modernizacji systemu grzewczego w całym budynku w ciągu pięciu lat;
- w części budynku mieszkalnego będącego współwłasnością kilku osób fizycznych lub prawnych;
- w mieszkaniu lokatorskim, gdy modernizacja przeprowadzona jest na koszt najemcy za zgodą właściciela budynku.
 
Zamiast pieca na paliwo stałe wnioskodawca musi zamontować ogrzewanie: gazowe, olejowe, elektryczne lub podłączyć się do sieci cieplnej.
 
Dofinansowanie polega na jednorazowym zwrocie części kosztów modernizacji, w tym zakupu ekologicznych urządzeń grzewczych. Obliczane jest ono w następujący sposób.
Na zakup źródła ciepła:
1) energia elektryczna - 120 zł/kW
2) gaz i olej - 80 zł/kW
3) pobór z sieci zewnętrznej - 70 zł/kW.
 
Na pokrycie pozostałych kosztów inwestycji - do 50 proc. łącznej ich wartości.
 
Ogólna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 2.500 zł.
 
Wszelkie szczegółowe informacje oraz wnioski można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Raciborzu przy ul. Batorego 6, pokój 203.

(mat)

  • Numer: 41 (548)
  • Data wydania: 09.10.02