Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Pamiętaj o terminach

09.10.2002 00:00
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ci, którzy uzyskują dochody z najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy i innych umów o podobnym charakterze, niezależnie od tego, czy ma to związek z działalnością gospodarczą, czy nie, płacą podatek na zasadach ogólnych, co wiąże się też z obowiązkiem składania deklaracji miesięcznych. Od przyszłego roku będzie można skorzystać z ryczałtowego opodatkowania takich przychodów. Wybór tej formy następować będzie na podstawie pisemnego oświadczenia podatnika składanego do urzędu skarbowego nie później, niż do 20 stycznia roku podatkowego, albo - nie później, niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, jeżeli nastąpi to w trakcie roku. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a wybiorą ryczałtową formę opodatkowania przychodów z najmu, zapłacą podatek w wysokości 8,5 proc. Jeżeli jednak przekroczą, licząc od początku roku, kwotę 4000 euro przychodu, od następnego miesiąca podatek będzie wynosił już 20 proc., oczywiście od nadwyżki ponad kwotę 4000 euro. Takiego ograniczenia nie będzie w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą; dla nich ryczałt z najmu wynosić będzie 8,5 proc. bez względu na wysokość przychodu. Jeżeli składnik majątku stanowi wspólność majątkową małżonków, mogą oni na podstawie pisemnego oświadczenia wyznaczyć jednego z małżonków do opodatkowania całości dochodu (przychodu) z najmu. Opodatkowanie przychodów z najmu w formie ryczałtu nie odbierze małżonkom, ani osobom samotnie wychowującym dzieci, prawa do wspólnego rozliczenia rocznego.
 
Urząd Skarbowy przypomina, iż 15 października upływa termin na złożenie informacji dla tych, którzy chcą skorzystać z „premii podatkowej”. Informacja ta ma zawierać wykaz wierzytelności od dłużników będących przedsiębiorcami, które nie zostały uregulowane przez okres co najmniej 90 dni od dnia powstania należności (jeżeli składa ją mały przedsiębiorca) z podaniem:
- danych identyfikujących dłużnika,
- źródła, daty powstania wierzytelności, jej kwoty oraz terminu i uzgodnionej formy zapłaty.
 
Informację taką składa się w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania lub siedziby. Nie złożenie pow. informacji w terminie skutkuje utratą możliwości skorzystania z tej szczególnej preferencji. Przypomnijmy, iż polega ona na jednorazowym, dotyczącym rozliczenia za 2002 r., obniżeniu podstawy opodatkowania o niezapłacone przez długi okres należności, które przed 01.07.2002 r. zostały zarachowane jako przychody należne. Przedsiębiorcy zgłaszający korzystanie z premii powinni zapoznać się dokładnie z wszystkimi warunkami jej stosowania.
  • Numer: 41 (548)
  • Data wydania: 09.10.02