Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

W skrócie

09.10.2002 00:00

             RACIBÓRZ
 

  • Dyrektor i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu zapraszają, 14 października, na miejskie obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej połączone z jubileuszem 40-lecia istnienia 13-tki. Głównym punktem imprezy będą: msza święta w kościele farnym, która rozpocznie się o godz. 11.00, podpisanie układu zbiorowego pracowników nie będących nauczycielami w obecności przedstawicieli związków zawodowych (Związku Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ Solidarność) oraz wręczenie nagród Prezydenta Miasta pracownikom oświaty z okazji ich święta. Na koniec z programem artystycznym wystąpi szkolny Teatr „Trzynastka”.
  • 3 października w Opavie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli władz miast Raciborza i Opavy. Na wspólnym zarządzie podsumowana zostanie współpraca miast za rok 2002 oraz omówione zostaną przyszłe kierunki wzajemnego partnerstwa. Wspólne posiedzenia Zarządów Miast Raciborza i Opavy odbywają się od jedenastu lat, dwa razy do roku na przemian w Opavie i Raciborzu. 4-5 października z kolei, w Czechach w miejscowości Jansky Koupelni, odbyło się szkolenie naczelników miast Opavy, Liptovskiego Mikulasza oraz Raciborza. Dużo miejsca w programie szkolenia poświęcono ocenie pracowników na przykładzie Raciborza. Uczestnicy szkolenia zajmą się również zagadnieniami z dziedziny public relations m.in. budowaniem pozytywnego wizerunku oraz zapoznają się z technikami menedżerskimi stosowanymi przy zatrudnianiu nowych pracowników. Wysłuchają również wykładu poświęconego miejscu i zadaniom Urzędów Miasta po wejściu do Unii Europejskiej.
  • Z uwagi na zarządzone na 27 października wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województwa oraz bezpośrednie wybory wójta, burmistrza i prezydenta miasta tworzony jest spis wyborców. Obejmuje on osoby posiadające zameldowanie na pobyt stały w Raciborzu. Zostanie on udostępniony do wglądu w dniach 14-18 października 2002 r. w Urzędzie Miasta Racibórz w Wydziale Spraw Obywatelskich pokój nr 5 w godzinach 8.30 - 15.30. Jednocześnie warto pamiętać, że osoby nie posiadające zameldowania na pobyt stały w Raciborzu mogą zostać wpisane do rejestru wyborców, jeżeli złożą w tej sprawie pisemny wniosek (Urząd Miasta pokój nr 5).
  • Roman Urbańczyk wygrał konkurs na stanowisko ordynatora oddziału ortopedycznego i chirurgii urazowej Szpitala Rejonowego w Raciborzu.
  • Wojewódzka Komisja Wyborcza zakończyła prace nad rejestracją list kandydatów na radnych do Sejmiku Województwa Śląskiego. Dwadzieścia komitetów wyborczych zgłosiło w sumie 1107 kandydatów, którzy będą walczyć o 48 mandatów. Oznacza to, że na jeden będzie przypadało około 23 kandydatów. Czternaście komitetów wyborczych zarejestrowało listy we wszystkich 7 okręgach wyborczych. Protokoły rejestracji kandydatów zostały już przesłane do Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie.
  • 10 października Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na spotkanie autorskie z Robertem Janowskim. Rozpocznie się ono o godz. 18.00 w budynku przy ul. Kasprowicza.
  • Kolejny konkurs poetycki pod nazwą „Okruch”, dedykowany pamięci Danuty Wawiłow, ogłosiła Pracownia INSEA działająca przy domu kultury „Strzecha” przy ul. Londzina. Wiersze może nadsyłać każdy. Muszą liczyć od jednego do pięciu wersów, być rymowane, napisane językiem prostym, przekazywać nie myśli, lecz obrazy i uczucia. INSEA przyjmuje je do 3 stycznia. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 15 lutego przyszłego roku.
  • 10 października w SP 1 na Ostrogu otwarta zostanie wystawa podsumowująca polsko-czeski projekt pod nazwą „Spotkania młodych ekologów i historyków”. Początek imprezy o godz. 14.00.
  • Prezes Sądu Rejonowego zwróciła się do władz miasta z wnioskiem o przyznanie 30 tys. zł na remont elewacji budynku sądu przy ul. Nowej. Zarząd odmówił, gdyż na finansowanie prac nie pozwalają mu przepisy. Obiekt jest własnością Skarbu Państwa w gestii Ministerstwa Sprawiedliwości. Inwestycję powinno więc sfinansować państwo z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie, przypomnijmy, trwają prace remontowe wewnątrz budynku. Latem naprawiono dach.
  • W czerwcu przyszłego roku Racibórz gościć będzie uczestników XI Forum Euroregionów Polskich. Tę ważną imprezę organizuje Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry, które - z polskiej strony - współtworzy Euroregion „Silesia”.
  • Miasto przejmie nieodpłatnie od Polskich Kolei Państwowych majątek ruchomy związany z istniejącą, ale nieczynną w większości, ponad 100-letnią linią wąskotorową Racibórz-Rudy-Gliwice. Zostanie on następnie przekazany Towarzystwu Miłośników Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, które sukcesywnie oddaje do użytku kolejne odcinki linii. Obecnie pociągi, jako składy turystyczne, jeżdżą na trasie Rudy-Stanice-Paproć. Otrzyma parowóz, lokomotywy spalinowe i wagony. W Rudach, przypomnijmy, znajduje się również skansen kolei wąskotorowej, w którym można oglądać przywrócone do życia wiekowe maszyny.
  • Zarząd miasta zatwierdził na swym ostatnim posiedzeniu regulamin przyznawania nauczycielom przedszkoli oraz nauczycielom emerytom, rencistom zlikwidowanych placówek oświatowych pomocy zdrowotnej w formie zasił-ków pieniężnych.
  • Do budżetu miasta wpłynęło już blisko 49 tys. zł rządowej dotacji na realizowanie programu dożywiania w szkołach uczniów pochodzących z rodzin wymagających wsparcia.
  • 9 października odbędzie się ostatnia sesja Rady Miasta trzeciej kadencji. Urzędowanie obecnych radnych miejskich skończy się 10 października o północy. Będzie to okazja do podsumowania czteroletniej działalności, wskazania na sukcesy, ale i porażki.
  • 10 października na deskach sali koncertowej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina wystąpi Michał Bajor z nowym recitalem pt. „Twarze w lustrach”.
  • 12 października w Domu Kultury „Strzecha” odbędą się uroczyste obchody 50-lecia Polskiego Związku Głuchych, który działa również w naszym mieście. Początek imprezy o godz. 15.00.
  • 11 października o godz. 17.00, z okazji 60. rocznicy urodzin i 35. rocznicy działalności artystycznej, w Muzeum w Raciborzu otwarty zostanie wernisaż malarstwa Mariana S. Zawisły. 18 października Muzeum zaprasza z kolei na koncert tria smyczkowego Akademos. W programie Haydn, Beethoven i Kleczyński. Początek o godz. 17.00.
  • 12 października o godz. 15.00 raciborska grupa Rosynant zaprasza mieszkańców na Rynek na drugi manifest artystyczny Art.-Attack.
  • Miejska Komisja Wyborcza w Raciborzu do 25 października będzie pełnić dyżury w Biurze Rady Miasta (I piętro magistratu, ul. Batorego 6). Codziennie między godz. 15 a 16 dyżurował będzie członek Komisji. Telefon do siedziby komisji 415 46 46.
  • Powiatowa Komisja Wyborcza w Raciborzu urzęduje w siedzibie Starostwa Powiatowego w Raciborzu przy ulicy Klasztornej 6, pok. 23 (pierwsze piętro), tel. 418 12 14.
  • Biuro Pełnomocnika Prezydenta ds. Społecznych informuje, że wprowadzono nowe zasady dotyczące trybu postępowania o udzielenie dotacji, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli zleconego zadania. Druki można pobierać w pokoju nr 14 Urzędu Miasta. Termin składania wniosków na 2003 r. upływa 15 października.

Z bibliotecznej półki 


W Wypożyczalni Głównej MiPBP przy ul. J. Kasprowicza 12 są już m in.: „Wstrząs” Robina Cooka, „Miłość i cienie” Isabel Allende, „Zły wybór” Johna Gilstrapa, „Teatr Rzeźnika” Jonathana Kellermana, „Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym” Jerzego Pilcha, „Cerber” Clive’a Cusslera, „Tajemnica śmierci i bogactw Heinricha Himmlera SS-1” Hugh Thomasa oraz „Niedziela na wsi” Agathy Christie.  Zapraszamy w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00.

  • Numer: 41 (548)
  • Data wydania: 09.10.02