Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Racibórz – miasto akademickie

09.10.2002 00:00
Ta data z pewnością przejdzie do historii. 4 października samodzielna Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa rozpoczęła kształcenie żaków.

Sen o szkolnictwie wyższym w Raciborzu trwał już kilkadziesiąt lat. Dotychczas były namiastki, filie uniwersytetów i innych wyższych uczelni, Studium i Kolegium Nauczycielskie, cieszył wysoki poziom nauczania, renoma, którą tutejsze placówki dzięki temu się cieszyły, ale wciąż brakowało tego najważniejszego, czyli autonomii. A autonomia to peł-na samodzielność, możliwość kształ-towania swojej przyszłości, władze z rektorem na czele i cała otoczka, która tworzy się wokół takiej uczelni, która miastu dodaje kolejny przymiotnik: akademickie.

To jednak dopiero początek długiej i trudnej drogi, szczególnie w sytuacji, gdy konkurencja na rynku uczelnianym w Polsce jest ogromna. Tworzone są filie wyższych uczelni i szkoły prywatne. Status placówki państwowej daje PWSZ w Raciborzu solidne podstawy. Kiedy renomowane uczelnie, w obliczu niżu demograficznego, będą prawdopodobnie za kilka lat zamykać swoje filie, by mieć studentów w głównych ośrodkach, raciborska placówka z pewnością pozostanie. Nie bez znaczenia jest to, że finansuje ją budżet państwa. Sama tworzy swoją ofertę. Może szybko reagować na potrzeby rynku. Utrzymuje własną kadrę. Generalnie skuteczniej niż filie może zabiegać o studenta. Start raciborskiej alma mater, oby nie zapeszyć, wróży wiele dobrego. Łącznie na studia stacjonarne i zaoczne złożono ponad 860 podań. Przyjęto 520 studentów, którzy będą się uczyć na specjalnościach: wychowanie fizyczne i zdrowotne, pedagogika resocjalizacyjna z wychowaniem fizycznym oraz wychowanie plastyczne z grafiką użytkową. Uczelnia zatrudnia dwóch profesorów, siedmiu doktorów habilitowanych, dwudziestu doktorów oraz dwudziestu dwóch magistrów różnych specjalności.
 
Trwają starania o uruchomienie kolejnych kierunków: historii, socjologii i pielęgniarstwa. Kryteria specjalnościowe są w chwili obecnej bardzo surowe. Ministerialna decyzja uzależniona jest przede wszystkim od stanowiska Państwowej Komisji Akredytacyjnej - mówi rektor prof. dr hab. Joachim Raczek. Powołanie w Raciborzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej należy uznać jako niewątpliwy sukces grupy inicjatywnej, a przede wszystkim samorządowców. Szkoła może odegrać znaczącą rolę w rozwoju Euroregionu oraz tej części województwa śląskiego, która stanowi podstawową bazę rekrutacyjną. Stwarza też młodzieży szansę studiowania bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z wyjazdem poza miejsce stałego zamieszkania. Można powiedzieć, że część studentów będzie dojeżdżać na studia rowerem.
 
Samorządy, przede wszystkim miasto i powiat, przystąpiły do Fundacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, która zajmie się gromadzeniem środków na modernizację bazy i zakup pomocy dydaktycznych. Uczelnia zajmuje duże obiekty, utrzymuje pływalnię i salę gimnastyczną oraz prowadzi akademik.
 
4 października odbyła się także inauguracja nowego roku akademickiego w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych oraz w kształcącym już tylko na drugim i trzecim roku Kolegium Nauczycielskim.

(waw)

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa została powołana rozporządzeniem poprzedniej Rady Ministrów 20 września 2001 r. Działalność rozpoczęła z dniem 1 lutego 2002 r. Starania o uruchomienie w Raciborzu uczelni wyższej sięgają jednak już lat 70. minionego stulecia, które spożytkowano na tworzenie zespołu doświadczonej kadry. PWSZ nawiązuje do chlubnych tradycji kształcenia nauczycieli w Raciborzu. W 1945 r. w podraciborskich Krowiarkach uruchomiono Państwowe Liceum Pedagogiczne, w 1946 r. przeniesione do Raciborza. Tu po wojnie - na fundamentach Polskiego Gimnazjum Żeńskiego (z 1934 r.) ukończono budowę ogromnego gmachu szkolnego. W 1954 r. usytuowano w nim na krótko Państwowe Liceum Pedagogiczne. Do 1976 r. funkcjonowało tu Studium Nauczycielskie. Uczelnia ta mocno utkwiła w pamięci raciborzan. Pierwsze zawodowe szlify zdobywało tu wielu obecnych nauczycieli. SN charakteryzował się bardzo wysokim poziomem kształcenia, co było zasługą kadry nauczycielskiej. Wielu z nich mogło się pochwalić stopniem naukowym doktora i wielu też pełniło później wysokie godności akademickie. Studium Nauczycielskie, mimo usilnych starań, nie zostało przekształcone w Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Od 1 października 1973 r. w obiektach przy ul. Słowackiego 55 pracowało Centrum Doskonalenia Nauczycieli jako terenowy Oddział Instytutu Kształcenia Nauczycieli w Warszawie. W 1982 r. powołano w Raciborzu Studium Wychowania Przedszkolnego, przekształcone następnie w Studium Nauczycielskie. W latach 90. pojawił się nowy typ uczelni kształcącej nauczycieli - kolegia nauczycielskie. Jedno z nich, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych uruchomiono w Raciborzu (język angielski, a w 1993 r. język niemiecki). W 1992 r. uruchomiono Kolegium Nauczycielskie. Stało się ono fundamentem, zwłaszcza organizacyjnym i programowym, obecnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Kolegium poddane jest obecnie procedurze likwidacyjnej. Utworzenie alma mater nie było proste. Zostało poprzedzone intensywnymi pracami studyjnymi, koncepcyjnymi i programowymi. Zaangażowane były tu władze samorządowe miasta, a następnie powiatu raciborskiego oraz raciborzanie - pracownicy naukowo-dydaktyczni zatrudnieni w uniwersytetach w Opolu, Wrocławiu i Katowicach a także w katowickiej AWF. Znaczący wpływ na powstanie PWSZ miała aktywność Oddziału w Raciborzu Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

  • Numer: 41 (548)
  • Data wydania: 09.10.02