Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Niezłe plony

02.10.2002 00:00

Długie upalne lato pozwoliło w tym roku zebrać rolnikom dobre plony. Na podstawie danych uzyskanych w referacie rolnictwa Starostwa Powiatowego informujemy, że wyniosły one: pszenica (średnio 60 q/ha, maksymalnie 80 q/ha), żyto (46-55), jęczmień (50-65), owies (65-72), pszenżyto (58-69), mieszanki zbożowe (56-71), rzepak (30-42), ziemniaki (plony przewidywane 300-400), buraki cukrowe (plony przewidywane 500-600) i kukurydza na ziarno (90-100).
 
Nie ma jeszcze danych z przeprowadzonego w tym roku Powszechnego Spisu Rolnego. Na razie szacuje się (dane powiatu), że z ogólnej liczby gospodarstw rolnych aż około 50 proc. stanowią gospodarstwa małe o powierzchni od 1 do 3 ha. Zajmują one ogółem 15 proc. powierzchni użytków rolnych. Gospodarstw dużych, o powierzchni ponad 20 ha, na terenie powiatu jest około 30 proc. Pozostałe 55 proc. to gospodarstwa o powierzchni mieszczącej się w granicach od 3 do 20 ha.
 
W ostatnich dwóch latach można zaobserwować wzrost popytu na zakup gruntów rolnych - czytamy w raporcie o stanie rolnictwa przygotowanym w Starostwie. W wielu gminach obserwowany jest proces kumulacji gruntów w ręku kilku największych gospodarzy nastawionych na produkcję wielkotowarową. Ziemia jest dzierżawiona albo nabywana. Znaczna część mieszkańców wsi, dawni tzw. chłoporobotnicy, decyduje się na migracje zarobkowe do Niemiec.
 
Duży udział w produkcji rolnej mają gospodarstwa spółdzielcze. Obecnie na terenie powiatu działa 18 rolniczych spółdzielni produkcyjnych, z których 11 zajmuje się produkcją zwierzęcą. W powiecie naszym udało się również rozwiązać problem gruntów byłego Kombinatu Państwowych Gospodarstw Rolnych, na bazie którego powstała spółka pracownicza AGROMAX, gospodarująca na 3 tys. ha gruntów rolnych wydzierżawionych od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Pozostała cześć gruntów została oddana w dzierżawę lub sprzedana rolnikom indywidualnym. Na wzrost poziomu produkcji rolnej, szczególnie produkcji roślinnej powiatu raciborskiego znaczący wpływ wywiera gospodarstwo rolne, będące we władaniu Stacji Hodowli Roślin „Modzurów” Grupa Szelejewo Sp. z o.o. w Modzurowie - czytamy w materiale powiatu.
 
W ostatnich dwóch latach zauważalna jest tendencja do powiększania stad podstawowych bydła. Obecność na rynku śląskim potentatów mleczarskich takich jak Danone czy Zott spowodowała, iż rolnicy dostrzegli szansę dla rozwoju własnych gospodarstw w segmencie mleczarskim. Specjalizuje się w tym także pobliski Kombinat Rolny Kietrz. Konkurencja na rynku mleka spowodowała także uaktywnienie działającej w Raciborzu Okręgowej Spół-dzielni Mleczarskiej, która podjęła działania zmierzające do uzyskania dodatkowych rynków zbytu , poprawy jakości produktów oraz wprowadzenie do oferty nowych wyrobów (m.in. twarożków i jogurtów).
 
Obecnie wieś raciborska stanowi wciąż mało uaktywniony potencjał rozwoju - czytamy w podsumowaniu raportu władz powiatu. Bez wątpienia jest jednak ważnym elementem lokalnej gospodarki z szansami na duży rozwój. Obok kumulacji ziemi w rękach najbogatszych chłopów zdolnych wprowadzać najnowocześniejsze technologie produkcji i upraw, musi być zapewniony właściwy system finansowania polskiego rolnictwa przez Unię Europejską oraz kredytowania przez polskie banki. Wiele można też oczekiwać od systemu skupu zboża.

(waw)

  • Numer: 40 (547)
  • Data wydania: 02.10.02