Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Notowania

25.09.2002 00:00

            RACIBÓRZ

  • Giełdowy holding Elektrim SA, jedna z największych spółek polskiej Giełdy, znalazł się na skraju bankructwa. Zarząd firmy złożył do sądu wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Elektrim SA jest właścicielem 51 proc. akcji Rafako SA w Raciborzu. Na razie nie wiadomo, kto mógłby przejąć kontrolę nad raciborską spółką. Media sugerują, że przejęciem energetycznych aktywów Elektrimu (Elektrim Volt, Elektrim Megadex, Rafako, 38,5 proc. akcji w grupie elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) był zainteresowany jeden z największych akcjonariuszy Elektrimu, Ryszard Opara, kontrolujący już teraz Energomontaż Północ. Dziś jednak jego dalsze angażowanie się w tworzenie na tej bazie silnej grupy energetycznej stoi pod znakiem zapytania, prawdopodobnie wskutek zbyt wielkich strat, jakie poniesie on na upadku Elektrimu.
  • Zarząd Mieszka SA otrzymał zawiadomienie o łącznej liczbie akcji posiadanych w spółce przez klientów Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie, objętych umową o zarządzanie cudzym portfelem papierów wartościowych. W wyniku zbycia akcji klienci DM BOŚ S.A. są łącznie w posiadaniu 322.919 akcji, które stanowią 4,74 % akcji spółki i tyle samo głosów na WZA spółki.
  • W Brukseli zostało otwarte Biuro Województwa Śląskiego. Do jego zadań należy m.in. występowanie w interesie regionu w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim oraz Komitecie Regionów, promocja województwa, gromadzenie i weryfikacja informacji, a także lobbing na rzecz składanych do Komisji Europejskiej projektów regionalnych, organizacja staży w instytucjach europejskich, pośrednictwo w zdobywaniu partnerów w celu wspólnego pozyskiwania środków europejskich. Do współ-pracy przy tworzeniu biura zaproszono instytucje wspierające rozwój regionalny, instytucje finansowe, uczelnie wyższe, związki gmin i powiatów oraz izby gospodarcze. Partnerami zagranicznymi przedsięwzięcia są Północna Nadrenia-Westfalia oraz Walia. Regiony te zorganizowały staże dla przyszłych pracowników biura Województwa Śląskiego. Przy tworzeniu biura wzorowano się na zasadach funkcjonowania biura regionu Walii (Welsh European Center) w Brukseli. Docelowo biuro regionalne powinno reprezentować interesy wielu regionalnych instytucji. Taki model funkcjonowania biura spotyka się z większą przychylnością instytucji Unii Europejskiej. Biuro mieści się w centrum Brukseli, w budynku biurowym naprzeciw Pałacu Królewskiego i zajmuje 25m kw. (Avenue des Arts 50, 1000 Bruxelles Belgia tel.: (+32 2) 514 77 67, fax. (+32 2) 733 92 55, brws.bruksela@silesia-region.pl). Jego kierownikiem jest Justyna Piątek. Przewidywany roczny koszt utrzymania biura wynosi 250 tys. zł. Biuro Województwa Śląskiego jest piątym (po dolnośląskim, małopolskim, lubelskim i opolskim) polskim biurem regionalnym w Brukseli.
     
  • Dziesięć działek pod budownictwo jednorodzinne w Nędzy i Ciechowicach (średnia powierzchnia 0,7 ha) chce w trybie pisemnego nieograniczonego przetargu sprzedać tamtejszy Urząd Gminy.
  • Numer: 39 (546)
  • Data wydania: 25.09.02