Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Nie kończący się korowód

18.09.2002 00:00
Przez dwa dni trwały obchody dożynek miejsko - gminnych w Krzanowicach. W sobotę, 14 września, mieszkańcy gminy bawili się aż do rana podczas zabawy tanecznej. Dzień później ulicami miasta przeszedł nie kończący się korowód dożynkowy.

W pierwszym dniu obchodów święta plonów odbyła się zabawa taneczna w Domu Kultury w Krzanowicach. Gości częstowano kawą i kołaczem. Na stoły podawano też ogórki i chleb ze smalcem. Mieszkańcy gminy szampańsko bawili się na potańcówce, podczas której przygrywał zespół muzyczny „ARES”. Tańce i hulanki zakończyły się nad ranem.
 
Dzień później domy, płoty i posesje przystrojono kokardami, bibułami i bukietami warzyw. Wszędzie było kolorowo i zabawnie, bowiem przed wieloma posesjami umieszczono kukiełki, które przedstawiały zabawne scenki z codziennego życia.
 
Niedzielne uroczystości zainaugurował przemarsz korowodu dożynkowego ulicami Krzanowic, który uformował się tuż po godz. 14.00. W pochodzie wzięło udział blisko trzydzieści maszyn rolniczych, orkiestra dęta Bertholda Hanki z Krzanowic, dwie grupy mażoretek z Czech, sportowcy, włodarze gminy oraz kilkudziesięciu młodych ludzi w kolorowych strojach z krzanowickiego przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Aby tradycji stało się zadość, w pochodzie uczestniczyły także panie w ludowych strojach niosące korony dożynkowe ze wszystkich miejscowości  gminy Krzanowice. Było też kilka ciekawie ustrojonych kóz i krowa, która przejechała trasę w udekorowanym wozie. Na samym końcu barwnego korowodu znaleźli się starostowie Anna Myszi i Rudolf Lamla, którzy podjechali bryczką pod trybunę w asyście dziesięciu koni. Kolumną koni kierował Ernest Jureczka. Kulminacja pochodu odbyła się na rynku, gdzie zaproszeni goście stojąc na trybunie pozdrawiali uczestników przemarszu. Ważnym elementem ceremonii było przekazanie chleba dożynkowego z rąk starostów przez burmistrza Krzanowic Manfreda Abrahamczyka. Całą uroczystość prowadzili Kornelia Błońska i Marian Wasiczek.
Następnie goście i wszyscy zebrani przenieśli się do Domu Kultury, gdzie odbyła się część artystyczna. Wystąpiły przedszkolaki,  młodzież szkolna i gimnazjalna oraz młodzi ludzie ze Świetlicy Opiekuńczo - Terapeutycznej z Krzanowic. Zaprezentowały się także mażoretki i członkowie zespołu wokalnego „Miraż” z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Wieczorem, podobnie jak dzień wcześniej, na zabawie tanecznej przygrywał zespół muzyczny „ARES”.
 
Organizatorami imprezy byli członkowie Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Niemców oraz Gminny Ośrodek Kultury. Finansowego wsparcia udzielił Bank Spółdzielczy i Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Krzanowicach.

E.Wa

  • Numer: 38 (545)
  • Data wydania: 18.09.02