Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Efekt rolniczego trudu

18.09.2002 00:00
W ubiegłą niedzielę, 15 września, rolnicy powiatu raciborskiego uroczyście obchodzili w Zawadzie Książęcej swoje dożynki. Mimo kaprysów pogody, wszystkie części tego staropolskiego obrzędu odbyły się zgodnie z planem.

Dla większości rolników święto plonów jest jedną z istotniejszych uroczystości, gdyż stanowi ono zakończenie dorocznego cyklu obrzędowego. Celem tego ceremoniału jest zapewnienie pomyślnych plonów w przyszłym roku, jak również wyrażenie radości z efektów rolniczego trudu. Z biegiem lat impreza stała się także okazją do zabaw i barwnych widowisk. To wielkie gospodarskie święto połączone z zabawą odbyło się w ostatnią niedzielę i przyciągnęło mieszkańców większości gmin naszego powiatu do Zawady Książęcej, ponieważ to sołectwo przejęło w tym roku funkcję gospodarza powiatowych dożynek.
 
Ok. godz. 10.30 uformował się korowód, w którym wzięli udział mieszkańcy gminy Nędza, a także włodarze gmin, reprezentanci Starostwa Powiatowego, orkiestra dęta KWK Rydułtowy wraz z tancerkami zespołu „Sukces” oraz dzieci i młodzież w kolorowych strojach. Nie zabrakło też, obok reprezentacji gminy Nędza, delegacji z Rudnika, Krzyżanowic, Kuźni Raciborskiej i Pietrowic Wielkich, prezentujących swoje korony dożynkowe.
 
Starostami dożynek byli w tym roku mieszkańcy Zawady Książęcej i Łęgu. Starościna - Maria Melcz wraz z mężem specjalizuje się w produkcji roślinnej oraz hodowli trzody chlewnej. Jej areał wynosi ponad 20 ha. Natomiast starosta - Norbert Klinik, wraz z żoną posiada grunty o powierzchni 45 ha.
 
Po mszy św., którą odprawił proboszcz ks. Rudolf Beer, rozpoczęto pokaz udekorowanych maszyn rolniczych, od lat służących mieszkańcom Zawady Książęcej w prowadzeniu i rozwijaniu swych gospodarstw. Natomiast po południu, aż do wieczora, bawiono się przy piwie, kiełbaskach i innych śląskich specjałach podczas festynu, który odbył się na boisku LKS „Zgoda”. Tego dnia wystąpili tam członkowie lokalnego Zespołu Tańca Ludowego „Łężczok”, grupa muzyczna „Mona Lisa”, kabaret „To nie my” i orkiestra dęta z Rydułtów. Uwieńczeniem dnia była zabawa taneczna, której przygrywał zespół muzyczny „Relaks”.

E.Wa

  • Numer: 38 (545)
  • Data wydania: 18.09.02