Integracyjna ewakuacja w dół Odry
Spotkanie rozpoczęło się wcześnie rano w Sali Kolumnowej Urzędu Miasta. Tam prezydent miasta Adam Hajduk i primator Opawy Jan Mrazek powitali wszystkich uczestników spływu. Wzięło w nim udział dwunastu młodzieńców z OSP w Markowicach, Brzeziu, Miedoni i Sudole oraz dwunastoosobowa reprezentacja młodych opawian wraz z opiekunem. Następnie wszyscy złożyli wizytę w Komendzie Powiatowej PSP, gdzie odbyła się odprawa uczestników wodnej wyprawy przez Dowódcę Zmiany Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Komendy Powiatowej PSP, podczas której młodzież miała okazję zapoznać się ze sobą. Strażacy zaprezentowali także specjalistyczny sprzęt przeciwpożarowy i pojazdy bojowe wraz z wyposażeniem. Po zakończeniu prezentacji odbyła się zbiórka przy pomniku Matki Polki, aby chwilę później wyruszyć szlakiem wodnym do Kędzierzyna Koźla.
W trzech łodziach ewakuacyjnych, obok młodzieży, zasiadły również dwuosobowe załogi Rejonowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz strażacy z OSP Brzezie. Na pokładzie znaleźli się także zaproszeni goście - naczelnik OSP w Markowicach Roland Kotula, Jarosław Bucki z TV Sat - Kom, który nakręcił reportaż z imprezy oraz organizator przedsięwzięcia - szef Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej - Waldemar Tański.
Po około półtoragodzinnej wyprawie zaplanowano odpoczynek wraz z posiłkiem w miejscowości Przewóz, dokładnie w połowie trasy do Kędzierzyna Koźla. Tam raciborzanie i opawianie spotkali się z drużynami młodzieżowych OSP z Kędzierzyna Koźla, które przypłynęły w pięciu łodziach ewakuacyjnych. W tym czasie, kiedy odbyło się uroczyste powitanie grup i przedstawienie uczestników, do Przewozu przywieziono z Raciborza silnik dla jednej z łodzi, na której podczas spływu, na bardzo płytkim odcinku Odry, zepsuła się przekładnia. Po posiłku uczestnicy rozpoczęli kontynuację wodnej wyprawy, by ok. godz. 14.00 wpłynąć do przystani w Koźlu. Tam wiceprezydent Kędzierzyna Koźla Brygida Łabuś - Kolenda powitała drużyny i zaprosiła je do zwiedzania miasta. Młodzież uczestniczyła również w pokazie wyposażenia kędzierzyńskiego oddziału PSP. Strażacy poczęstowali uczestników grochówką, a także wyświetlili film edukacyjny z zakresu profilaktyki powodziowej. Wieczorem, po zakończeniu imprezy, przedstawiciele naszego miasta i Opawy powrócili autokarami do Raciborza.
Celem spływu było rozwijanie współpracy pomiędzy Raciborzem i Opawą w zakresie działania Inspektoratów Obrony Cywilnej obu miast. Skorzystała na tym przede wszystkim młodzież z OSP, która miała okazję bliżej się poznać oraz zapoznać z metodami zapobiegania powodzi.
Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku młodzi raciborzanie wezmą udział w podobnym spływie na pontonach po stronie czeskiej - w dół rzeki Morawicy.
E.Wa
Najnowsze komentarze