NIP ze zmianami
Zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o Numerze Identyfikacji Podatkowej (NIP), która weszła w życie 24 sierpnia tego roku. Zgodnie z nią podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek udokumentowania danych objętych zgłoszeniem rejestracyjnym lub aktualizacyjnym. Muszą do dołączać uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie, w szczególności takich dokumentów, jak: wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, umowę spółki, dokumenty potwierdzające prawo do korzystania z lokalu lub nieruchomości (np. umowa najmu, dzierżawy, akt własności), w których znajduje się siedziba, zaświadczenie o numerze REGON, prokury lub też inne potwierdzające informacje objęte zgłoszeniem. Kuratorzy sądowi lub pełnomocnicy muszą dołączyć uwierzytelnioną lub poświadczoną urzędowo kopię pełnomocnictwa lub orzeczenia o ustanowieniem kuratorem.
Płatnicy muszą dokonywać zgłoszeń identyfikacyjnych podatników zatrudnionych na umowę zlecenie lub o dzieło. Skrócono terminy w procedurze rejestracyjnej i aktualizacyjnej. W ciągu 14 dni (było 30 dni) aktualizują swoje dane podatnicy VAT i akcyzy oraz płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W terminie dokonania pierwszej w roku podatkowym wpłaty lub wraz ze złożeniem pierwszej deklaracji aktualizują dane podatnicy podatków stanowiących dochody gmin (rolny, od nieruchomości, leśny). 30 dni na zawiadomienie o zmianach mają pozostali podatnicy prowadzący działalność gospodarczą jak i uzyskujący przychody za pośrednictwem płatników (dotychczas osoby nie prowadzące działalności gospodarczej aktualizowały dane w terminie do złożenia zeznania rocznego lub robił to za nich płatnik). Emeryci i renciści aktualizują dane za pośrednictwem organu emerytalnego lub rentowego.
W ciągu 7 dni od dnia potrącenia pierwszej zaliczki na podatek dochodowy płatnik zobowiązany jest dostarczyć formularz zgłoszenia identyfikacyjnego podatnikowi. Podatnik wypełnia go i zwraca płatnikowi w ciągu 14 dni. Ten z kolei ma 14 dni na złożenie go w Urzędzie Skarbowym.
Rozszerzył się zakres sukcesji NIP. Dotyczy ona także przekształceń spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego oraz spółki handlowej w inną spółkę prawa handlowego.
(waw)
Najnowsze komentarze