Przeciw przemocy
Pomysł utworzenia Punktu powstał dokładnie rok temu. Odbyła się wówczas lokalna debata na temat „Dzieciństwa bez przemocy”, w ramach ogólnopolskiej kampanii przeciwko krzywdzeniu i zaniedbywaniu dzieci. Spotkali się na niej przedstawiciele służb pomagających rodzinie. Zaproponowano wtedy utworzenie instytucji niosącej pomoc rodzinie w sytuacji przemocy. Powstanie punktu jest wpisane w długofalowy program pomocy społecznej miasta na lata 2001-2010.
Punkt Konsultacyjno-Interwencyjny ma być jednym z 3 członów tworzonego Raciborskiego Centrum Profilaktyki i Terapii. Będzie ono świadczyć wieloaspektowy zakres pomocy. Pozostałe człony mają stanowić Centrum Wolontariatu i Ośrodek Edukacyjno-Szkoleniowy. Nowo powstające Centrum może stanowić spoiwo budującego się systemu koordynacji działań pomocowych na terenie miasta. Budujemy je po to, aby w już istniejącej bogatej sieci organizacji i instytucji pomocowych móc szybciej i efektywniej pomagać ludziom, aby w zwykłym codziennym natłoku spraw pilnych nie tracić z oczu spraw ważnych. A ważny jest tak naprawdę tylko człowiek - powiedziała podczas otwarcia Punktu Halina Sacha, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.
Przedsięwzięcie mogło być zrealizowane dzięki zaangażowaniu i wsparciu władz miasta, a w szczególności wiceprezydenta Mirosława Lenka. Jego organizatorkami były: Józefa Kielak, Sylwia Szarowska oraz Halina Sacha.
Ewa Halewska
Najnowsze komentarze