W skrócie
RACIBÓRZ
- Ukazało się już obwieszczenie Starosty Raciborskiego w sprawie podziału powiatu raciborskiego na okręgi wyborcze oraz ustalenia liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym. Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, wybory samorządowe odbędą się dwa tygodnie po zakończeniu kadencji obecnego samorządu - 27.10.br., a druga tura wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 10.11.br. Jesienią Polacy będą wybierać 38.233 radnych gmin, 6.296 radnych powiatów, 1.745 radnych w miastach na prawach powiatu i 561 radnych sejmików wojewódzkich, czyli o około 5.600 mniej niż jest obecnie. Wyborcy z terenu powiatu raciborskiego również będą wybierać mniej radnych do Rady Powiatu Raciborskiego. W nowej kadencji w radzie zasiadać będzie 23 radnych, a nie jak jest obecnie 40. Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Raciborskiego z dnia 25.06.br., powiat raciborski został podzielony na 5 okręgów. W trzech okręgach, obejmujących teren Gminy Racibórz, wybieranych będzie po 4 radnych do Rady Powiatu (czyli 12 radnych z Gminy Racibórz będzie zasiadać w Radzie Powiatu). Okręg czwarty to teren gmin Kuźnia Raciborska, Rudnik i Nędza. Tutaj wybranych zostanie 5 radnych. W okręgu piątym do Rady Powiatu Raciborskiego wybranych zostanie w sumie 6 radnych w czterech gminach: Krzyżanowice, Kornowac, Krzanowice i Pietrowice Wielkie. Siedziba Powiatowej Komisji Wyborczej mieści się w budynku Starostwa Powiatowego w Raciborzu przy ul. Klasztornej 6, pok. nr 23, tel. 32/418 12 14. Kadencja obecnego samorządu mija o północy 10.10.br. Wtedy też radni tracą swoje mandaty, a zarządy rządzą dalej - do czasu wyboru nowych władz samorządowych.
- 11 września odbędzie się kolejna sesja Rady Miasta. Głównym tematem obrad będzie sprawozdanie z wykonania budżetu w I półroczu.
- 11 września o godz. 18.45 oraz 12 września o godz. 9.20 i 22.20 Telewizja Kablowa Sat-Kom pokaże reportaż ze spływu Odrą od Raciborza do Kędzierzyna Koźla młodzieży jednostek OSP z Raciborza, Opawy i Kędzierzyna. Całodzienna impreza odbyła się 6 września. W „NR” napiszemy o niej szerzej w kolejnym numerze.
- Zarząd miasta zatwierdził do realizacji projekty zgłoszone w ramach Raciborskiego Programu Partnerstwa Lokalnego. Są to: zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia RTO „Szkoła” przy ul. Lwowskiej (zadanie potrwa dwa lata) oraz zagospodarowanie terenu wokół boiska na Ocicach. RPPL zakłada, że inwestycje realizowane są wspólnie przez mieszkańców wnioskodawców oraz miasto, które finansuje część kosztów.
- 13,12 tys. zł otrzymało miasto na sfinansowanie zakupu kilkudziesięciu wyprawek dla uczniów szkół podstawowych pochodzących z rodzin wymagających wsparcia.
- „Jak skutecznie pomagać osobie bezdomnej” to temat spotkania, do jakiego doszło w Urzędzie Miasta. Wzięli w nim udział wiceprezydent Mirosław Lenk oraz przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, m.in. Fundacji S.O.S. Pomocy Dzieciom, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Stowarzyszenia „Persona”, Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji i Sądu Rejonowego. Dyskusja dotyczyła sposobów wypracowania optymalnego modelu pomocy bezdomnym i tego, jaki zakres działań wezmą na siebie poszczególne instytucje. Mówiono o konieczność tworzenia komputerowej bazy danych, zarówno miejsc świadczonej pomocy, jak i osób z niej korzystających. Wskazano na potrzebę diagnozowania zaburzeń psychicznych, osobowościowych i uzależnień, co pozwoli wybrać zakres pomocy. Zgodzono się, że jak najszybciej musi powstać w naszym mieście pogotowie opiekuńcze lub izba dziecka. W dniach 26-28 września w raciborskim magistracie odbędzie się ogólnopolska konferencja pt. „Skazani na bezdomność”, nad którą patronat objął Minister Pracy i Polityki Społecznej.
- Straż miejska zawnioskowała do władz miasta o przeznaczenie jej dodatkowych 14,5 tys. zł, które są potrzebne do pokrycia wszystkich tegorocznych wydatków, m.in. na sorty mundurowe, paliwo i części do pojazdów służbowych.
- 14 i 15 września na płycie raciborskiego Rynku odbędzie się I Święto Dzieci i Młodzieży, czyli prezentacje zespołów artystycznych szkół podstawowych i gimnazjów, MDK oraz Raciborskiego Centrum Kultury. 14 IX impreza potrwa od godz. 11.00 do 20.00 (tego dnia wystąpi zespół TRES), 15 IX od godz. 15.00 do 21.30.
- 11 września o godz. 18.45, w ramach tegorocznych Dni Muzyki Organowej, w kościele WNMP wystąpi duet organowy Aliny Ratkowskiej i Andrzeja Mikołaja Szadejko ze Szwajcarii.
- 19 września o godz. 16.00 w sali kameralnej RCK przy ul. Chopina, z okazji 10-lecia podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Raciborzem a niemieckim Roth, wystąpi kwartet ARCO.
- 27 września RCK przy ul. Chopina zaprasza w godz. 11.00-13.00 na koncert umuzykalniający dla dzieci klas I-III.v
Kolejną już czwartą edycję programu „Mecenat” ogłosił Raciborski Fundusz Lokalny dysponujący odsetkami z kapitału żelaznego pochodzącego z wpłat raciborskich zakładów pracy, biznesmenów i polityków. Pomoc z programu kierowana jest do uczniów gimnazjów i szkół średnich oraz studentów z niezamożnych rodzin, którzy osiągają dobre wyniki w nauce i są mieszkańcami Raciborza. Formularze można pobierać w biurze RFL przy ul. Rzeźniczej 8 (Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) od 9 września. Wypełnione przyjmowane będą: do 30 września gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich, do 15 października studenci. - „Czym byłby świat bez filantropii... - młodzieżowe spojrzenie na działalność dobroczynną” - to temat międzynarodowego konkursu na reportaż fotograficzny pod nazwą „Młodzieżowe imperium - krok pierwszy”. Jego celem jest promocja idei dobroczynności i działalności filantropijnej na świecie poprzez zebranie i zaprezentowanie szerokiej publiczności unikalnego materiału fotograficznego przygotowanego przez młode osoby, a dotyczącego inicjatyw podejmowanych lub finansowanych przez organizacje społeczne, z zwłaszcza fundusze lokalne z całego świata. Wszelkie informacje o konkursie można zdobyć w Raciborskim Funduszu Lokalnym przy ul. Rzeźniczej (Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), tel. 415 33 81. Termin nadsyłania prac mija 31 października tego roku.
- 14 września w godzinach od 10.00 do 17.30 Stowarzyszenie Twórców Kultury „Horyzont” organizuje w sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina Biesiadę Literacką. W programie m.in. występy artystyczne, konkurs jednego wiersza, wystawa malarstwa i fotografii artystycznej.
- Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry z siedzibą w Raciborzu przy ul. Batorego 6 informuje, że ostateczny termin składania wniosków o dofinansowanie projektów z funduszu Phare CBC upływa 16 września o godz. 16.00.
- 15 września, w kościele św. Paschalisa na Płoni odbędą się dożynki parafialne. O godz. 9.00, spod domu starostów - państwa Piechnik przy ul. Sudeckiej - wyruszy korowód do kościoła, gdzie zostanie odprawiona uroczysta msza św. O godz. 14.30 na boisku przy SP 2 rozpocznie się festyn.
Najnowsze komentarze