Kronika
- „Śladami pielgrzymki Ojca Świętego” - pod takim hasłem Klub Inteligencji Katolickiej w Raciborzu organizuje 14 września dla członków i sympatyków wyjazd do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa. Opiekę duchowną sprawować będzie ks. infułat Marian Żagan. Na zakończenie pielgrzymki uczestnicy wezmą udział w wieczornej mszy w Świątyni Miłosierdzia Bożego na terenie Łagiewnik. Będzie to dokładnie miesiąc po jej konsekracji przez Jana Pawła II.
- Od 7 do 11 października w Klasztorze Annuntiata zorganizowane zostaną rekolekcje na temat: „Słuchać Bożego Głosu”. Poprowadzą je o. Stanisław Grodż SVD i s. Weronika Maria Klebba ze Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych, którzy pragną wzrastać w zdolności słuchania Bożego Głosu, siebie i innych oraz chcą wspólnie modlić się o łaskę rozpoznawania i wypełniania Bożych pragnień.
- Ok. 180 parafian z Markowic na czele z proboszczem ks. infułatem Marianem Żaganem wzięło udział w dorocznej, pieszej pielgrzymce do do kościoła p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w sąsiedniej Kobyli. Malownicza trasa wiodła przez pola i las. Pielgrzymka ta ma już wieloletnie tradycje. Warto dodać, iż przed plebiscytem na Śląsku miejcowość Kobyla należała do parafii Markowice.
- 13 i 14 września na terenie kościoła św. Krzyża w Pietrowicach Wlk. odbędą się uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego połączone z 335 rocznicą wybudowania tej drewnianej, zabytkowej świątyni. Suma odpustowa odprawiona zostanie 14.09. o godz. 10.30. Proboszcz ks. prałat Ludwik Dziech zaprasza wszystkich na te uroczystości.
- Dobiegają końca prace remontowe przy kaplicy z cudownym źródełkiem obok kościółka św. Krzyża w Pietrowicach Wlk. Mają one na celu poprawę stanu sanitarnego gromadzącej się tam wody, którą często czerpią pątnicy. Jak poinformował nas proboszcz ks. prałat Ludwik Dziech, wykonano już prace remontowe całej kaplicy, zmieniono ujęcie wody ze źródełka a plac na ogniska przeniesiono w inne miejsce. Wokół obiektu stworzono park leśny przez nasadzenie ok. 3 tys. drzew i krzewów aby poprzez system korzeniowy wchłaniały wody gruntowe, które przedostają się tam z okolicznych pól. Docelowo ma ich być ok. 5 tys. Teraz woda czerpana ze źródełka bije mocno i wydostaje się w ilości ok. 20 m3 na godzinę. Dlatego jej nadmiar gromadzony jest w specjalnie przygotowanym oczku wodnym. Miejsce pątnicze kościólka św. Krzyża między Pietrowicami Wlk. a Gródczankami jest często odwiedzane przez grupy pielgrzymkowe i wycieczkowe. Ostatnio pielgrzymowali tam na rowerach pracownicy i wolontariusze stacji i koła Caritas z parafii w Krzanowicach oraz parafianie z miejscowości Murcki z Archidiecezji Katowickiej. Coraz więcej osób wybiera kościółek na miejsce przyjęcia sakramentu małżeństwa.
Kronikę zredagował
Krystian Niewrzoł
Najnowsze komentarze