Wyniki finansowe RAFAKO za II kwartał 2002 r.
22 lipca Fabryka Kotłów RAFAKO S.A. podała do publicznej wiadomości sprawozdanie finansowe Spół-ki a 31 lipca skonsolidowane sprawozdanie finansowe spółek grupy RAFAKO za II kwartał 2002 roku.
W okresie tym Spółka wypracowała zysk netto w wysokości 1.857 tysięcy złotych, którego głównym źródłem był zysk na działalności operacyjnej w wysokości 3.158 tysięcy złotych. W tabeli umieszczonej obok przedstawiamy wybrane wyniki finansowe RAFAKO osiągnięte po dwóch kwartałach 2002 r. oraz porównanie z analogicznym okresem 2001 roku.
W omawianym okresie Grupa wypracowała zysk netto w wysokości 2.018 tysięcy złotych, którego głównym źródłem był zysk na działalności operacyjnej w wysokości 3.663 tysięcy złotych. W tabeli umieszczonej obok przedstawiamy wybrane wyniki finansowe Grupy RAFAKO osiągnięte po dwóch kwartałach 2002 r. oraz porównanie z analogicznym okresem 2001 roku.
Do najważniejszych zdarzeń w II kwartale 2002 roku zaliczyć należy podpisanie z firmą FOSTER WHEELER ENERGIA OY z siedzibą w Finlandii kilku aneksów zwiększających całkowitą wartość umowy zawartej 7 września 2001 roku o 8.672 tysiące EUR do wartości 13.354 tysiące EUR. Przedmiotem nowych aneksów jest dostarczenie przez RAFAKO S.A. części ciśnieniowych do kolejnych dwóch kotłów fluidalnych w Elektrowni Narva w Estonii.
Zdarzenia, które wystąpiły po dniu, na który sporządzono skrócone kwartalne sprawozdanie finansowe, nie ujęte w tym sprawozdaniu, a mogące w znaczący sposób wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe Spółki.
Ewentualność zawieszenia lub odstąpienia przez Konsorcjum ALSTOM Power Boiler GmbH i RAFAKO S.A od dalszej realizacji kontraktu na dostawę kotła o parametrach nadkrytycznych dla bloku energetycznego o mocy 460 MW w Elektrowni Pątnów II nastąpi w przypadku braku możliwości zorganizowania przez Grupę Elektrim S.A. dalszego finansowania kontraktu lub braku możliwości przedstawienia przez Grupę, oczekiwanych przez Konsorcjum, akceptowalnych, alternatywnych form zabezpieczenia finansowania kontraktu.
Konieczność reorganizacji finansowania modernizacji Elektrowni Pątnów II w głównej mierze jest następstwem odstąpienia przez Konsorcjum Banków od umowy kredytowej z Elektrownią Pątnów II, z dnia 6 sierpnia 2001 roku, której przedmiotem była organizacja kredytu konsorcjalnego dla finansowania w/w przedsięwzięcia. Wypowiedzenie umowy kredytowej było spowodowane m.in. przedłużającym się postępowaniem układowym Elektrim S.A. (posiadającym 38,46% akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A., od której w 100 % jest zależna spółka Elektrownia Pątnów II). Zarząd Elektrim S.A. jest przekonany, że po zawarciu porozumienia z wierzycielami (do którego prawdopodobnie dojdzie z końcem lipca tego roku) Grupa Elektrim S.A. będzie w stanie zorganizować dalsze finansowanie modernizacji Elektrowni Pątnów II (m.in. jednocześnie z wypowiedzeniem umowy kredytowej, w odrębnym piśmie, Konsorcjum Banków zaoferowało dalszą współpracę nad realizacją projektu przedsięwzięcia przy restrukturyzacji kredytu).
W przypadku ewentualnego wypowiedzenia kontraktu, RAFAKO S.A jako dostawcy (w ciągu 60 dni od daty wypowiedzenia) przysługuje zwrot wszystkich zasadnych i dotąd niezapłaconych przez Zamawiającego (Elektrim-Megadex S.A.) kosztów. Na dzień bilansowy wszystkie wymagalne należności dotyczące przedmiotowego kontraktu zostały uregulowane, a Spółka nie tworzyła na ten kontrakt żadnych rezerw.
Czynniki mające istotny wpływ na wyniki do uzyskania w III kwartale 2002 roku:
- kształtowanie się kursu złotego do euro,
- terminowa realizacja podpisanych kontraktów,
- wynik negocjacji prowadzonych przez Elektrim S.A. z wierzycielami,
- możliwość zorganizowania przez Grupę Elektrim S.A. dalszego finansowania modernizacji Elektrowni Pątnów II.
Najnowsze komentarze