W 45 dni dookoła Polski
1 lipca z raciborskiego rynku, wzorem ubiegłych edycji rajdu, w 45 - dniową wyprawę wyruszyli wszyscy ci, którzy z mottem „wybierz aktywność zamiast nałogu”, postanowili objechać całą Polskę na dwóch kół-kach. Organizatorzy: Urząd Miasta Racibórz, Radio Vanessa, PTTK Racibórz i RTK w Raciborzu oraz członkowie raciborskiego Klubu Abstynenta „Helios” z Marianem Niewiadomskim na czele, zachęcili do udziału w wyprawie kilkaset osób w wieku od 17 do ponad 70 lat, popierających ideę zdrowego trybu życia.
Jak zapewnia M. Niewiadomski, komandor rajdu, zainteresowanie imprezą rośnie z roku na rok, a tegoroczna edycja była jedną z ciekawszych i przyciągnęła najwięcej zainteresowanych w historii zabawy. Ludzie dołączali się na różnych etapach i aż trudno zliczyć, ile setek uczestników brało w niej udział. Jedno jest pewne, aż dziesięciu uczestników przejechało cały dystans - 3320 km. Byli to: Marek Us z Białej Podlaskiej, Leszek Kobierecki z Gubina, Zbigniew Sowiński z Wałbrzycha, Edmund Borkowski ze Świebodzina, pilot wycieczki - Eugeniusz Gryziec, Kazimierz Byliński, Marian Niewiadomski z Raciborza, Witold Dobrzycki z Bytomia oraz Bolesław Pierzak z Rudy Śląskiej. Do grupy najbardziej wytrwałych rajdowców należy również 45 - letni Henryk Fortoński z Wałbrzycha, który mimo tego, że nie ma lewej nogi, postanowił objechać na rowerze Polskę i sztuki tej dokonał. Jest on bodaj pierwszym Polakiem z protezą nogi, który może pochwalić się takim wyczynem. W czasie podróży omijały go kłopoty zdrowotne, jednak na trasie między Nowym Targiem a Nowym Sączem zepsuło mu się koło. Jednak bardzo szybko przyszedł mu z pomocą kolarz Jan Magiera, który w latach 60. uczestniczył w wielu edycjach Wyścigu Pokoju, ofiarując Henrykowi swoje koło do czasu naprawienia tego zepsutego.
Uczestnicy rajdu przejeżdżali dziennie odcinki o długości od 35 do ponad 100 km. Zawitali m.in. do takich miejscowości: Żywiec, Sucha Beskidzka, Nowy Targ, Krosno, Przemyśl, Zamość, Biała Podlaska, Białystok, Malbork, Ustka, Koszalin, Świnoujście, Żary, Jelenia Góra, Kłodzko i Głuchołazy. Finał wyprawy nastąpił w niedzielę,15 sierpnia, w Raciborzu na placu Długosza. Z tej okazji przygotowano festyn trzeźwościowy, na którym tuż po godz. 13.00 włodarze miasta uroczyście przywitali rowerzystów. Wojciech Krzyżek, wiceprezydent miasta, ofiarował Marianowi Niewiadomskiemu - organizatorowi i uczestnikowi w jednej osobie - Puchar Prezydenta oraz przyjął z rąk rajdowca puchar, jaki został ufundowany przez Starostę Powiatowego z Gorlic. Reprezentacja Starostwa Powiatowego wręczyła również statuetki dziesięciu wytrwałym, którzy przejechali całą trasę. Niestety, ze względu na deszczową pogodę, festyn potrwał nieco krócej. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta z ZEW S.A. oraz swoje umiejętności przedstawiła jednostka straży pożarnej z Raciborza. Tego dnia rozstrzygnięto również konkurs plastyczny pt.: „Rowerem po zdrowie i trzeźwość”, w którym wzięli udział uczniowie SP 1, SP 4, SP 5, SP 12, G 1, G 5 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Komisja ustaliła podział nagród w trzech kategoriach. Wśród uczniów szkół podstawowych najlepsza okazała się Barbara Wycisk z SP 12. Drugie miejsce zajęła Justyna Czorny z SP 5, a trzecie - Judyta Widenko z SP 5. Spośród gimnazjalistów jako pierwszą wyłoniono Barbarę Piontek z G 1. Na drugim miejscu uplasowała się Natalia Wycisk (G 5), a na trzecim - Małgorzata Majewska (G 5). Przyznano również wyróżnienie uczennicy szkół ponadgimnazjalnych - Bożenie Zrebiec z ZSZ.
Uwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych w restauracji „Finezja” w Brzeziu.
E.Wa
Najnowsze komentarze