Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Z Okręgowej Rady Adwokackiej

14.08.2002 00:00

W związku z treścią publikacji zatytułowanej „W elicie adwokatów” zamieszczonej przez red. Ewę Halewską w numerze 30 „Nowin Raciborskich” uprzejmie oświadczam, iż zawiera ona nieprawdziwe a także wprowadzające w błąd opinię publiczną informacje. Nieprawdziwa jest informacja, iż „Raciborzanin mecenas Marek Gruszka jako jedyny z naszego regionu został członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej”. Adwokat Marek Gruszka nigdy nie był i nie jest członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej, bowiem po prostu nie został do niej wybrany. Wybór członków Naczelnej Rady Adwokackiej odbywa się co 3 lata na Krajowym Zjeździe Adwokatury, spośród delegatów wybranych wcześniej na Zgromadzeniu Izb Adwokackich. Ostatni Krajowy Zjazd Adwokatury odbył się w listopadzie 2001 r. we Wrocławiu i adwokat Marek Gruszka nie uczestniczył w nim, gdyż nie został wcześniej wybrany przez Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Katowicach delegatem na ten zjazd. Innej drogi pozostania z wyboru członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej nie ma (członkami Naczelnej Rady Adwokackiej są też z „urzędu” dziekani Okręgowych Rad Adwokackich) i adwokat Marek Gruszka albo też red. Ewa Halewska - przedstawili informację całkowicie nieprawdziwą i nierzetelną.
 
Nieprawdziwa jest także informacja, iż prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wybrało jego kandydaturę spośród innych decydując się na powołanie go do Komisji Praw Człowieka.
 
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej nie dokonywało wyboru do tej komisji „kandydatów spośród innych”, a jedynie przyjęło do akceptującej wiadomości zgłoszenia się do komisji adwokatów, którzy zadeklarowali wolę działania w niej i nie wymagano od nich jakichkolwiek szczególnych kwalifikacji poza zainteresowaniami związanymi z tą problematyką.
 
Adwokat Marek Gruszka zgłosił swój akces do komisji i było to jedynym i wystarczającym dla udziału w niej aktem z jego strony, a Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej takiemu przystąpieniu adwokata Marka Gruszki do komisji nie sprzeciwiło się, powołując go w jej skład.
 
W błąd wprowadzają opinię publiczną zawarte w publikacji red. Ewy Halewskiej informacje, że „Jest ona (Komisja Praw Człowieka) komisja kluczową, gdyż będzie zajmować się problemami integracji Polski z Unią Europejską”. Jak wskazuje sama nazwa komisji, zajmuje się ona szeroko pojętymi problemami ochrony praw człowieka. Nie jest to natomiast „komisja kluczowa”, która będzie zajmować się problemami integracji Polski z Unią Europejską. Już wiedza w bardzo ogólnym tylko zakresie jest wystarczająca do stwierdzenia, że problemy integracji Polski z Unią Europejską są przedmiotem zainteresowania i działań wielu podmiotów i organów Państwa a nie działającej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej Komisji Praw Człowieka. Zamieszczona w publikacji informacja o zakresie działania Naczelnej Rady Adwokackiej świadczy o całkowitym braku orientacji co do kompetencji organów adwokatury. Wystarczyło sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze, aby w sposób rzeczowy przedstawić Czytelnikom zakres i specyfikę działania poszczególnych organów adwokatury, tym bardziej iż troska o jej wizerunek wskazana w publikacji jako jedno z zadań Naczelnej Rady Adwokackiej winna być troską wszystkich adwokatów, także mecenasa Marka Gruszki, w jego poszukiwaniu drogi do znalezienia się „w elicie adwokatów”.

Dziekan Okręgowej
Rady Adwokackiej w Katowicach
adw. Kazimierz Wójcicki

  • Numer: 33 (541)
  • Data wydania: 14.08.02