Wszystko o SAPARD
- Kompletne formularze wniosków dostępne są w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Starostwach Powiatowych oraz Agencji Rozwoju Rolnictwa i Przemysłu Przetwórczego Regionu Raciborskiego S.A. w Raciborzu (centrum rolnicze przy ul. Ludwika), dopuszcza się składanie wniosków na kserokopii w/w formularzy.
- Dostępne na stronach internetowych formularze, są tylko materiałami szkoleniowymi i nieznacznie różnią się od tych, które są wymagane.
- Składane wnioski o pomoc finansową oceniane będą wstępnie przez AR i MR. W celu uzyskania środków w ramach programu SAPARD składać należy dwa wnioski. Pierwszy wniosek o pomoc finansową przed rozpoczęciem inwestycji i drugi o płatność po zakończeniu inwestycji, czyli refundację poniesionych kosztów kwalifikowanych w wysokości zależnej od działania i schematu, z którego korzystaliśmy w ramach programu SAPARD.
- Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o pomoc finansową. Wniosek ten wstępnie oceniany jest w Oddziale Regionalnym AR i MR w Częstochowie, w tzw. części A - następuje weryfikacja formalna co do kompletności wniosku, w części B - co do zgodności inwestycji z zasadami programu SAPARD. Po tej weryfikacji wniosek kierowany jest do Regionalnego Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich we Wrocławiu (jedyne Centrum posiadające akredytację).
- Po pozytywnym zaopiniowaniu następuje ocena końcowa polegająca na przyznaniu punktów wnioskowi według przyjętych kryteriów. Suma przyznanych punktów decyduje o miejscu na liście rankingowej i podpisaniu umowy o pomoc finansową. Po podpisaniu tej umowy można rozpocząć inwestycję.
- Po zakończeniu inwestycji występuje się z wnioskiem o płatność do Regionalnego Oddziału AR i MR w Częstochowie w okresie od 31 lipca do 10 sierpnia roku kończącego ważność memorandum finansowego podpisanego przez Rząd R.P. z Komisją W.E.
W chwili obecnej dla województwa śląskiego przyznane są środki finansowe w wysokości 2,07 proc. całości kwoty, którą otrzyma Polska w ramach programu SAPARD. Do wykorzystania są obecnie środki przyznane na rok 2000 i 2001. Do końca roku podpisana zostanie umowa dot. środków na rok 2002. Wykorzystanie przez rolników przyznanych środków w 100 proc. stanowi podstawę do wystąpienia o alokację środków z innych regionów Polski na teren województwa śląskiego. W przypadku nie wykorzystania tych środków przez beneficjantów z naszego regionu, w następnych latach będą zmniejszone o wielkość niewykorzystaną.
Podpisanie umowy o pomoc finansową gwarantuje rolnikom i innym beneficjantom programu SAPARD realizację ich inwestycji. W działaniu drugim dotyczącym inwestycji w gospodarstwach rolnych nie ma obawy, że zabraknie środków, ważne jest aby złożyć jak największą liczbę poprawnych wniosków, gdyż to daje szansę i podstawę wystąpienia w naszym imieniu do Regionalnego Oddziału AR i MR w Częstochowie o przyznaniu naszemu województwu większych środków na następne lata trwania programu SAPARD.
Skorzystanie z programu SAPARD wiąże się z wydaniem na prowadzoną inwestycję własnych pieniędzy, a następnie po spełnieniu wszystkich stawianych warunków umowy refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Biorąc pod uwagę obecnie trudną sytuację wsi i rolnictwa w celu lepszego wykorzystania środków z programu SAPARD opracowane zostały specjalne produkty bankowe przez: Bank Ochrony Środowiska, Banki Spół-dzielcze i BGŻ.
Do najważniejszych cech charakterystycznych kredytu SAPARD opracowanego przez BGŻ należy:
- wymagana wysokość środków własnych kredytobiorcy do 15 proc. wartości kredytowanej inwestycji
- wydłużony okres karencji na spłatę kapitału, umożliwiający kredytobiorcy wykorzystanie należnej mu dotacji do dokonania częściowej spłaty
- możliwość zastosowania karencji na spłatę odsetek
- zastosowanie jako jednej z form zabezpieczenia kredytu cesji należności jaką kredytobiorca uzyska w ramach przysługującej mu dotacji ze środków programu SAPARD
- oprocentowanie według stawki WIBOR 3M plus marża od 1-1,5 p.p tj. na dzień 31.07. 9,28 - 9,78% w skali roku.
Uruchomienie takiego kredytu wymaga złożenia w wybranym przez siebie oddziale Banku wniosku kredytowego wraz z wymaganą podstawową dokumentacją, projektem przedsięwzięcia (wzory w Bankach) oraz po przedstawieniu podpisanej umowy o pomoc finansową zawartą z AR i MR.
Szczegółowe informacje na temat programu SAPARD możecie państwo uzyskać bezpośrednio od pracowników AR i MR - p. Agnieszka Kwiecień tel. (034) 3782209; p. Henryk Kolasa tel. (034) 3782215 lub w siedzibie Agencji Rozwoju Rolnictwa i Przemysłu Przetwórczego Regionu Raciborskiego S.A. w Raciborzu ul. Ludwika 4 (budynek Centrum Rolniczego), II piętro tel. 4153498, 4140122.
Na podstawie danych z Agencji Rozwoju Rolnictwa i Przemysłu Przetwórczego Regionu Raciborskiego S.A. w Raciborzu.
n
Najnowsze komentarze