Uczniowie przybywajcie
W tym roku, przypomnijmy, mury gimnazjów w powiecie raciborskim opuściło 1541 uczniów, zaś do szkół ponadgimnazjalnych przyjęto blisko 240 więcej. Oznacza to, że ze szkół Raciborszczyzny korzystają także uczniowie z sąsiedniego województwa opolskiego - powiatów głubczyckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Nie brakuje również młodzieży z powiatu wodzisławskiego, np. gminy Lubomia, którzy mają do placówek w Raciborzu najbliżej.
Zgodnie z oczekiwaniami nabór w 100 proc. został zakończony w szkołach ogólnokształcących. Problem z zapełnieniem ławek pozostał w szkołach zawodowych. Zdaniem Henryka Siedlaczka, etatowego członka zarządu powiatu odpowiedzialnego za sprawy oświaty, jest to jednak problem ogólnopolski. Władze powiatu raciborskiego przyjrzą się bliżej tej sytuacji, kiedy dyrektorzy szkół złożą ostateczne sprawozdania z przeprowadzonego w naboru i aneksu do projektów organizacyjnych. Wtedy przyjdzie czas na wyciąganie wniosków. Według Siedlaczka, mniejsze zainteresowanie edukacją w szkołach zawodowych wynika głównie z obecnej sytuacji na rynku pracy. Uczniowie i ich rodzice chcą za wszelką cenę wydłużyć cykl kształcenia, aby jak najpóźniej, najlepiej po studiach, szukać zatrudnienia.
W lipcu w szkołach zawodowych pozostawało jeszcze ponad 550 wolnych miejsc. Nadal chętnych do nauki przyjmują w: Zespole Szkół Budowlanych (zasadnicza szkoła zawodowa - stolarz, murarz, malarz-tapeciarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, liceum profilowane - kształtowanie środowiska, technikum - technik urządzeń sanitarnych); Zespole Szkół Zawodowych (liceum profilowane - rolniczo-spożywcze, chemiczne badania środowiska, zasadniczej szkole zawodowej - blacharz samochodowy, rolnik, krawiec, wielozawodowa); Zespole Szkół Mechanicznych (zasadnicza szkoła zawodowa - mechanik pojazdów samochodowych, mechanik-monter maszyn i urządzeń, elektryk, liceum profilowanym - transportowo-spedycyjny) oraz Zespole Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej (liceum profilowane - elektrotechniczne, elektroniczne, usługowo-gospodarcze, dwuletnia zasadnicza szkoła zawodowa - rzeźnik-wędliniarz, mechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, elektryk oraz liceum ogólnokształcące).
(waw)
Najnowsze komentarze