Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

Złoto i rekord świata

07.08.2002 00:00

W Berlinie odbyły się 2/4 sierpnia pływackie mistrzostwa Starego Kontynentu. Najskromniejsza w historii startów w Mistrzostwach Europy 6-osobowa polska ekipa spisała się na tej imprezie rewelacyjnie.

Stało się to za sprawą Otylii Jędrzejczak i Bartosza Kizierowskiego. Goszcząca wielokrotnie na pływalni SMS-u w Raciborzu Otylia Jędrzejczak z AZS AWF Warszawa jako pierwsza Polka w historii naszego pływania ustanowiła rekord świata. Jest trzecią po Marku Petrusewiczu (dwukrotnie ustanawiał rekord świata) i Arturze Wojdacie polską rekordzistką świata w pływaniu. Podopieczna Pawła Słomińskiego wyczynu tego dokonała na 200 m st. motylkowym rezultatem 2.05,78 poprawiając poprzednie rekordowe osiągnięcie o 3 setne sekundy. Wychowanka „Pałacu” Katowice zdobyła ponadto tytuł wicemistrzowski na 100 m st. motylkowym.

Swój największy sukces w karierze zanotował także Bartosz Kizierowski. Niezwykle sympatyczny warszawianin („Polonia”), reprezentujący obecnie barwy „Delfina” Połaniec pokonał plejadę sprinterskich znakomitości z Rosjaninem Aleksandrem Popowem i Holendrem Peterem van den Hoogenbandem na czele w wyścigu na dystansie 50 m st. dowolnym, stając na najwyższym stopniu podium. Podobnie jak Otylia, wielokrotnie startujący w Raciborzu B. Kizierowski wywalczył drugi, tym razem brązowy medal na 50 m st. grzbietowym. O krok od medalu ma 50 m st. motylkowym była juniorka Agata Korc. Zawodniczka wrocławskiego „Śląska” zajęła w tym wyścigu czwarte miejsce. Dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy medal, to jak stwierdził wiceprezes PZP Wojciech Nazarko bardzo dobre osiągnięcie polskich zawodników.