Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Na starej pocztówce

07.08.2002 00:00
 

„Dawny Racibórz. Das alte Ratibor” to tytuł dwujęzycznego albumu zawierającego reprodukcje - w peł-nym kolorze i dwukolorowe - ponad dwustu przedwojennych kart pocztowych pokazujących Racibórz. W przedmowie wydawcy czytamy, że zdecydowana większość z nich nie była po wojnie publikowana w żadnym podobnym zbiorze. Miłośnicy lokalnej historii oraz wszyscy ciekawi tego, jak wyglądał dawny nadodrzański gród powinni więc zajrzeć do publikacji, bo większości ujęć na pewno jeszcze nie widzieli.
 
Pocztówki zostały ułożone tematycznie, prezentują śródmieście oraz poszczególne dzielnice, jednocześnie różne techniki wykonywania kartek - od litografii do offsetu. Zamieszczono pocztówki ukazujące miejsca dziś już prawie zapomniane. Całość buduje obraz Raciborza XIX wieku, kiedy miasto zaczęło się bujnie rozwijać po uruchomieniu linii kolejowej. Powstawały zakłady pracy, ogrody, nowe monumentalne kamienice.
 
Wstęp zawiera krótką historię kartki pocztowej, omówiono w nim techniki ich druku oraz podano dane statystyczne na temat liczby pocztówek wydanych w Raciborzu. Reprodukowana jest również najstarsza znana kartka wysłana z naszego miasta w 1893 r. oraz awers i rewers pocztówki wysłanej, co ciekawe, do Szanghaju. Kartka dziwnym trafem wróciła do swojego gniazda i dziś znajduje się w zbiorze Alfreda Otlika, który udostępnił do druku cały prezentowany materiał.
 
Razem z albumem, dostępnym już w sieci księgarni „Sowa” przy ul. Długiej, wydano zbiór 64 reprintów przedwojennych kartek, które można wysłać w świat.

(r)

  • Numer: 32 (540)
  • Data wydania: 07.08.02