Wspólne koncertowanie
Raciborskiemu zrzeszeniu, jako członkowi międzynarodowej organizacji I.O.F., zaproponowano w tym roku współpracę z belgijskim zespołem. Ma ona polegać na obustronnej wymianie tancerzy z obu grup. Dlatego też 19 lipca do Raciborza zawitało ponad 20 młodych Belgów w wieku od 7 do 13 lat ze swoimi opiekunami. Raciborzanie przygotowali dla swoich zagranicznych przyjaciół wiele atrakcji. Goście mieli okazję zwiedzić najciekawsze zabytki Raciborza i okolicznych gmin, a także złożyli wizytę w Urzędzie Miasta. W przedostatnim dniu pobytu młodzi ludzie udali się na wycieczkę do Karakowa. Wieczory natomiast spędzali ze swoimi polskimi rodzinami, które zaprosiły ich do siebie.
Nie obyło się też bez wspólnego koncertowania - w sobotę na raciborskim zamku, w poniedziałek - w Raciborskim Centrum Kultury, a trzy dni później na rynku. Ciekawostką było również uczestnictwo w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych i Mażoretek w Żorach, gdzie raciborzanie i Belgowie wystąpili w kolorowym korowodzie, jaki przeszedł ulicami Żor oraz wystąpili podczas wielkiego koncertu.
Podczas wszystkich swoich występów członkowie raciborskiego stowarzyszenia ze wszystkich grup wiekowych zaprezentowali scenki ludowe, tańce opolskie, rozbarskie i raciborskie, a także tańce: senegalski i Inków. Natomiast młodzi Belgowie przedstawili tańce w strojach wzorowanych na tych z XVII-wiecznych obrazów mistrzów flamandzkich. Jedną z ciekawszych imprez, w jakiej wzięli wspólnie udział reprezentanci obu krajów był występ, jaki odbył się 22 lipca w RCK-u. Dla dzieci, które zostały w naszym mieście podczas wakacji, klub osiedlowy „Itaka” i SM „Nowoczesna” zorganizowały zabawę, w której każde dziecko mogło się dobrze pobawić. Najpierw na deskach sceny wystąpił Teatr „Wielkie Koło” z Będzina, który przedstawił bajkę o Jacku Placku, a następnie wystąpiły obie grupy taneczne ze swoim programem. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy o Belgii, w którym wzięli udział młodzi reprezentanci trzech klubów osiedlowych. Nad przebiegiem quizu czuwali jurorzy z Belgii.
Najnowszym sukcesem „Raciborzan”, o którym dowiedzieli się niedawno, jest listopadowy wyjazd do Wenezueli, gdzie grupa będzie reprezentować Polskę w Międzynarodowym Festiwalu w Caracas. Trzydziestu pięciu tancerzy wyjedzie do Ameryki Południowej na 20 dni. Raciborski zespół został wyłoniony spośród 85 zespołów tanecznych, jakie nadesłały na konkurs do Gorzowa Wielkopolskiego kasety wideo z nagraniem swoich pokazów. W finale, do którego zakwalifikował się już tylko 7 grup, raciborzanie otrzymali wyróżnienie specjalne za najwyższy poziom techniki tanecznej. Dlatego też, w połowie czerwca Jerzy Chmiel, prezes Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń i Festiwali Ludowych CIOFF, zaproponował Aldonie Krupie i jej zespołowi występ na prestiżowej imprezie w Caracas.
E.Wa
Najnowsze komentarze