Rozsławili wieś
W środę, 19 czerwca w murach brzeźnickiej szkoły zebrali się nie tylko uczniowie i ich nauczyciele, ale również zaproszeni specjalnie na tę okazję goście. Po raz pierwszy, podczas imprezy „Oni rozsławili naszą wieś” wyróżniono osoby, które swoją działalnością rozsławili Brzeźnicę. I to właśnie dla nich młodzi mieszkańcy tej wsi przygotowali i zadedykowali program artystyczny. Warto przypomnieć, że spotkanie było efektem półrocznej pracy uczniów będących miłośnikami tzw. ścieżki regionalnej. Naszą edukację regionalną rozpoczęliśmy w 1999 roku od poznania historii szkoły, wsi - jej zabytków i kapliczek. Odwiedzaliśmy najstarszych mieszkańców wsi, fotografowaliśmy wnętrza izb mieszkalnych sprzed stu lat i zbieraliśmy eksponaty do tworzonej izby regionalnej - opowiada polonistka Krystyna Kozubek.
Jako pierwszą uhonorowano Zofię Gałązkę, autorkę samouczka „Ortografia dla każdego”, zasłużoną nauczycielkę i byłą dyrektorkę tej placówki. Gościem honorowym spotkania była Kamila Komarnicka, która czterdzieści lat pracy jako nauczycielka geografii poświęciła wychowaniu prawie trzech pokoleń brzeźniczan i zaszczepiła w nich zamiłowanie do sportu, turystyki i wycieczek. Zaproszono także Krzysztofa Ołenczyna - sędziego i trenera zapasów, Huberta Skornię i Janusza Gałązkę- Pan Hubert związany jest z klubem „Dąb” od początków jego istnienia. Najpierw zdobywał laury jako zawodnik, był m.in. czterokrotnym mistrzem Polski. Następnie przez siedem lat był trenerem kadry polskiej juniorów. Obecnie jest wiceprezesem klubu do spraw szkolenia, pełni też funkcję radnego w gminie. Bardzo bliskie mu są sprawy naszej szkoły, ponieważ przyczynił się do powstania Uczniowskiego Klubu Sportowego - wymieniają zasługi gościa młodzi konferansjerzy. Natomiast pan Janusz Gałązka oddał serce gminie Rudnik. Od 24 lat związany z klubem „Dąb”, gdzie pełni funkcję prezesa. Był również prezesem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Sławikowie i w tym okresie przyczynił się do budowy łącznika w SP w Grzegorzowicach. Obecnie trzeci rok pełni funkcję przewodniczącego Rady Gminnej LZS w Rudniku, organizuje też kursy dla instruktorów piłki nożnej. Ostatnio, dzięki jego staraniom, powstał w szkole Uczniowski Klub Sportowy - dodają uczniowie witający Janusza Gałazkę. Jako ostatnią uhonorowano uczennicę Katarzynę Gładysz, która już jako sześciolatka reprezentowała szkołę w zawodach sportowych. Dziś jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii klubu warcabowego „Orzeł”.
Podczas części oficjalnej przedstawiono również dorobek i osiągnięcia uzdolnionych uczniów w ubiegłym roku szkolnym. Na szczeblu ogólnopolskim znalazła się Agnieszka Ryś, która została laureatką VI Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury, a jej koleżanka Monika Tomala zdobyła wyróżnienie w tym konkursie. Jedenastoosobowa grupa otrzymała dyplom uznania za udział w II Ogólnopolskim Konkursie „Generalnie bezpiecznie - ucz się od policji”. Na szczeblu powiatowym wyróżnili się uczniowie: Katarzyna Antczak (konkurs recytatorski), Maciej Szmańta, Tomasz Kłosek, Mateusz Pieruszka, Magdalena Górecka, Katarzyna Antczak, Ewa Wolnik, Anna Salachna, Monika Tomala i Dawid Karasek (konkursy plastyczne). W Gminnym Turnieju Wiedzy o Harrym Potterze zwyciężczynią została Agnieszka Ryś, natomiast Dawid Karasek i Żaneta Antczak zostali laureatami pierwszego miejsca w konkursie recytatorskim „Marysia i krasnoludki”. W Międzyszkolnym Turnieju „Z Anią na Zielonym Wzgórzu” zwyciężyła trzyosobowa drużyna reprezentująca tę szkołę w składzie: Agnieszka Ryś, Beata Salachna i Aleksandra Kurek. Wyróżnienia otrzymali także: Artur Krybus i Sebastian Fitzoń (konkurs plastyczny „Bohaterowie naszych lektur w karykaturach” oraz A Kurek i Anna Matusik (zawody sportowe). Uczniów przygotowywali opiekunowie: Krystyna Kozubek, Filomena Łazarowicz, Janina Titarenkow i Maria Kopczyńska.
E.Wa
Najnowsze komentarze