Pierwsza najtrudniejsza
Kilkuset młodych ludzi ze świadectwem ukończenia szkoły ponadpodstawowej będzie szukało pracy na własną rękę lub za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy, rejestrując się uprzednio jako bezrobotni. PUP ma im do zaoferowania 60 ofert miesięcznie, z reguły takich, gdzie pracodawcy wymagają doświadczenia, a więc praktycznie nie dla absolwentów, lub też rządowy program aktywizacji zawodowej absolwentów „Pierwsza praca”, który jest realizowany od początku czerwca.
Główne założenia programu „Pierwsza praca” to przygotowanie młodych ludzi do aktywnego poszukiwania zatrudnienia oraz stworzenie warunków, w których każdy absolwent znalazłby wyczerpującą informację i poradę w kwestii poruszania się po rynku. Według ministra pracy i polityki społecznego Jerzego Hausnera, przede wszystkim chodzi o zmianę mentalności absolwentów, czyli przyzwyczajenie ich do aktywnego szukania pracy - informuje Starostwo Powiatowe, która nadzoruje działalność PUP.
Oszacowano, że w czerwcu mury szkół średnich i kolegiów opuści 1450 absolwentów, a zawodówek kolejnych 420. Około 40 proc. tych pierwszych będzie kontynuować edukację. Ci, którzy mają paszport kraju UE z pewnością wyjadą do pracy na Zachodzie. Reszcie pozostanie szukać szczęścia na miejscu. Na pomoc państwa w formie szkoleń, staży absolwenckich, umów absolwenckich i pożyczek na rozpoczęcie działalności może liczyć 80 osób.
Różnie może być z popularnymi dotychczas stażami. Trudno jest znaleźć pracodawcę, który zdecyduje się na przyjęcie absolwenta na staż, bo musi mu potem zapewnić zatrudnienie na co najmniej pół roku po jego zakończeniu - objaśnia kierownik PUP, Edmund Stefaniak.
Rządowy program „Pierwsza praca” ma przede wszystkim zachęcić do założenia własnej działalności gospodarczej. Absolwenci mogą liczyć na pomoc przy opracowywaniu biznes-planu oraz szkolenia z zakresu prowadzenia firmy organizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Z kolei absolwenci, którzy nie znajdą pracy, mogą zdobywać doświadczenie jako wolontariusze, pracując nieodpłatnie w organizacjach pozarządowych i organach administracji publicznej. Ponadto w programie przewidziane są usługi w zakresie poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Aby skorzystać z rządowego programu trzeba być w stałym kontakcie z Powiatowym Urzędem Pracy w Raciborzu. Tam też można uzyskać szczegółowe informacje.
(mat)
Najnowsze komentarze