Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Człowiek uprzedmiotowiony

19.06.2002 00:00

Wymowna symbolika w połączeniu z niezwykle precyzyjnym wykonaniem charakteryzuje prace roszkowskiego artysty plastyka Bernarda Adamczyka. Wystawę jego grafik można było obejrzeć w świetlicy w Roszkowie.
 
W swej sztuce ukazuje uprzedmiotowionego człowieka lub zwierzę, w umowny sposób nawiązując do życiowych sytuacji lub starych mądrości. W jego grafikach wiele jest przenośni, ironii i napiętnowania ludzkich przywar. Jego postacie podobnie jak przedstawione sytuacje pełne są niepokoju i dramatyzmu. Świetnie potrafi oddać cechujący ludzi egoizm, skąpstwo, bezmyślność, wewnętrzne rozdarcie.
 
Bernard Adamczyk urodził się w Wodzisławiu Śląskim. Studia plastyczne ukończył na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Dyplom z grafiki uzyskał u prof. E. Delekty. Od 1983 r. pracuje jako nauczyciel plastyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach. Uprawia rysunek, grafikę (linoryt) i akwarelę. Na wystawie w Roszkowie zaprezentował swoje grafiki wykonane w ołówku i powstałe w ich następstwie linoryty. Wymagająca ogromnej precyzji sztuka zajmuje sporo czasu artyście, który nad swymi pracami spędza kilkaset godzin w roku. Pomysłu poszukuje wszędzie, w codziennym życiu, literaturze, gdy zaś go znajdzie, obraz całości natychmiast pojawia się w jego wyobraźni.
 
Bernard Adamczyk ma na swym koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Cieszynie, Bielsku-Białej, Nysie, Petrovicach koło Pragi, a także w gminie Krzyżanowice. Swe grafiki wystawiał m.in. podczas Biennale Małej Formy Graficznej w Ostrowie Wielkopolskim, Międzynarodowej Wystawy Exlibrisu Muzycznego w Antoninie, Międzynarodowej Wystawy Grafiki i Exlibrisu w 200 rocznicę urodzin A. Mickiewicza w Kaliszu, Ogólnopolskiej Wystawy Twórczości Pedagogów w BWA w Rzeszowie, Triennale w Hawirzowie oraz Międzynarodowych Biennale Miniatury w Częstochowie. Prace jego znajdują się w zbiorach Muzeum Ostrowa Wielkopolskiego, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu i Muzeum Literatury w Warszawie, a ponadto w galeriach prywatnych w Londynie, Düsseldorfie, Hadze i Nowym Jorku.
 
Roszkowską ekspozycję uświetnił występ tria gitarowego w składzie Krzysztof Fulneczek, Krzysztof Słowikowski i Adam Latton oraz tercetu wokalnego tworzonego przez Lidię Adamczyk, Monikę Krupę i Justynę Krupę z Centrum Kultury w Tworkowie. Wystawę zorganizowała prowadząca świetlicę Maria Riedel.

(os)

  • Numer: 25 (533)
  • Data wydania: 19.06.02