Eko-inwestycja
Wniosek o przyznanie dotacji władze gminy złożyły poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz szwajcarski dysponuje pieniędzmi, które Polska powinna spłacić jako zadłużenie zagraniczne a więc pochodzącymi z tzw. ekokonwersji.
Otrzymaliśmy zapewnienie, że dostaniemy pieniądze na pokrycie połowy kosztów inwestycji - powiedział nam zastępca burmistrza Andrzej Migus. Dodał, że kotłownia ZSO wymagała częstych napraw, do tego stopnia, że dyrekcja placówki przekazała ją w zarządzania Okręgowemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej z Jastrzębia Zdroju. Tylko dzięki sprawności PEC-u udało się jakoś kotłownię utrzymać przy życiu ostatniej zimy - słyszymy w ratuszu.
Budowa nowej będzie kosztowała 1,22 mln zł. 30 proc. pokryje 360 tys. zł preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, która może być umorzona w 50 proc. Na jej zaciągnięcie na ostatniej sesji zgodziła się Rada Miejska. 20 proc. ma wyłożyć inwestor, którego gmina chce wyłonić w drodze przetargu. Pomysł jest taki, że inwestor ten w zamian za wyłożenie pieniędzy będzie mógł kotłownią zarządzać i odzyskać je w formie opłat za ciepło od gminy. Chętnych do uczestniczenia w przedsięwzięciu jest pięć firm. Resztę środków da fundusz szwajcarski.
W szkole planuje się montaż wydajnych i ekologicznych kotłów retortowych opalanych tzw. groszkiem. Ich sprawność wynosi około 80 proc. Podobne Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Jastrzębia chce zamontować w kotłowni osiedlowej przy ul. Krasickiego.
(wa
Najnowsze komentarze