Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Wieści gminne

22.05.2002 00:00

Nędza
 
20. rocznicę nadania imienia Powstańców Śląskich obchodziła na początku maja miejscowa Szkoła Podstawowa. Placówka, która zajmuje dziś nowoczesny budynek przy drodze Racibórz-Kuźnia Raciborska, oficjalnie oddany do użytku w 2001 r., ma dziś 17 oddziałów, w których, w tym w punkcie filialnym w Górkach Śląskich, uczy się ponad 330 dzieci. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 10 maja. Jak poinformował nas dyrektor Zbigniew Mużelak, składały się z dwóch części. W pierwszej szkolny chór i zespół muzyczny przedstawiły okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. W drugiej zespoły taneczne prowadzone przez Agnieszkę Sienczak i Sylwię Linek wystąpiły dla wyróżniających się sponsorów oraz rodziców. Były też wystawy kronik szkolnych prowadzonych od 1945 r. oraz gazetek. Oprawę plastyczną występów oraz wystaw zapewnił Henryk Pawłowski. Zorganizowano konkurs literacki dotyczący powstań śląskich i historii szkoły. Komitet rodzicielski pod wodzą Marii Okręt przygotował uroczyste posiedzenie rady pedagogicznej.
 
Gimnazjalna Agencja Prasowa miejscowego Gimnazjum wydała kolejny, szósty już numer swojej gazetki pt. „GAP-a”. Na stronach czasopisma zamieszczono recenzje i artykuły z życia szkoły.
Krzyżanowice
 
1 czerwca w kościele parafialnym p.w. św. Anny w Krzyżanowicach odbędzie się doroczny koncert ku pamięci Beethovena i Liszta. Tego samego dnia przedszkole w Zabełkowie otrzyma imię Kubusia Puchatka. Placówka obchodzi w tym roku swoje 10-lecie.
 
23 maja o godz. 17.00, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach odbędzie się odczyt dr. Ryszarda Kincla pt. „Augustyn Weltzel jako śląski Tacyt - życie i dzieło”. Jednocześnie zostanie przeprowadzony turniej wiedzy o byłym tworkowskim proboszczu, wybitnym górnośląskim historyku. Odczyt organizowany jest w ramach cyklu „Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin”, któremu patronują Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Starostwo Powiatowe z Raciborza oraz zarząd wojewódzki śląskiego DFK.

Pietrowice Wielkie
 
Drużyna SP Samborowice zajęła IX miejsce w etapie okręgowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego.

Kuźnia Raciborska
 
Szkoła Podstawowa w Budziskach zajęła piąte miejsce w okręgowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Drużynę tworzyli: Łukasz Groborz, Rafał Waldyra, Roman Morciniec.

Rudy

Miejscowy budynek szkolny, ze względu na dość częste włamania, będzie miał instalację alarmową. Zarząd miejski zdecydował ją sfinansować z dodatkowych środków na zadania oświatowe.
 
W księgarniach dostępna jest nowa pozycja książkowa poświęcona tej miejscowości. Jej tytuł to „Rudy. Dzieje opactwa, sanktuarium Matki Boskiej Pokornej oraz książęcej siedziby a także wiadomości o miejscowej przyrodzie i innych atrakcjach turystycznych”. Autorem publikacji jest Grzegorz Wawoczny, który w grudniu wydał książkę „Rudy wczoraj i dziś”. Najnowsza publikacja stanowi w istocie suplement do grudniowego wydawnictwa. Jest małym przewodnikiem dla tych, którzy chcą szybko poznać najważniejsze informacje o tej miejscowości. Najnowsze „Rudy. Dzieje opactwa, sanktuarium...” liczą 48 stron. Wydrukowane zostały w kolorze na dobrej jakości papierze kredowym. Zamieszczono szereg zdjęć archiwalnych i współczesnych. Atutem pozycji jest również to, że zawiera tłumaczenia niemieckie i angielskie. Czytelnik znajdzie w niej także wszystkie najważniejsze informacje o działających w Rudach instytucjach i odbywających się imprezach, m.in. o zespole klasztorno-pałacowym i skansenie kolei wąskotorowej. Książeczkę, w cenie około 10 zł, można nabyć w księgarniach w Raciborzu, Rudach, Gliwicach i Rybniku oraz podczas zwiedzania dawnego pocysterskiego opactwa.
 
13 czerwca w Gimnazjum w Rudach referat pt. „Wybrane pomniki i miejsca upamiętnienia w Rudach i okolicy” zaprezentuje Henryk Siedlaczek, były dyrektor tej szkoły. Odczyt organizowany jest w ramach cyklu „Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin”, któremu patronują Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Starostwo Powiatowe z Raciborza oraz zarząd wojewódzki śląskiego DFK.

  • Numer: 21 (529)
  • Data wydania: 22.05.02