Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Zielonym do góry

15.05.2002 00:00
Uczniowie Gimnazjum nr 2 zostali dwukrotnie wyróżnieni w konkursie „Zielonym do góry” ogłoszonym przez Polskie Radio Katowice.

Do konkursu przystąpiło około 60 szkół województwa śląskiego. Do finału pierwszego, teoretycznego etapu zakwalifikowano zaledwie połowę ze startujących placówek. Po półfinale, który odbył się w grudniu w Katowicach, do ustnego finału zakwalifikowano tylko cztery licea ogólnokształcące i cztery gimnazja, w tym reprezentację młodych raciborzan z „dwójki”. Mirosław Gołdziński i Jarosław Pawlikowski z kl. 3b oraz Jarosław Jaworowski z kl. 2f, pod opieką Bogumiły Bąk, nauczycielki biologii, po ustnych rozgrywkach zdobyli wyróżnienie, zajmując w grupie gimnazjalnej drugie miejsce i otrzymując w nagrodę dla szkoły kamerę video.
 
Drugi, praktyczny już etap „Zielonym do góry” polegał na rozpoznaniu stanu środowiska i jego potrzeb w zakresie ochrony przyrody oraz sporządzeniu przez uczestników planu rekultywacji i zagospodarowania przestrzennego zielenią wybranego terenu. Gimnazjalistom z „dwójki” przyświecała ekologiczna myśl „Cokolwiek uczynicie Ziemi - uczynicie sobie”. Uczniowie przygotowali własny projekt zagospodarowania terenu po dzikim wysypisku w Miedoni, który komisja konkursowa wysoko oceniła. Po raz drugi szkoła znalazła się w gronie wyróżnionych, otrzymując w nagrodę drugą kamerę video.
 
We wrześniu ubiegłego roku uczniowie raciborskich gimnazjów uczestniczyli również w akcji WOŚiR polegającej na monitorowaniu najbliższego środowiska „Tropimy dzikie wysypiska”. Akcja uświadomiła jak wielkim problemem dla naszego miasta i środowiska są odpady i dzikie wysypiska. Przygotowana w WOŚiR ewidencja obejmowała 54 miejsca - ślady dzikiej barbarzyńskiej działalności człowieka. Wyniki monitoringu wskazywały na to, że najwięcej dzikich wysypisk znajduje się w dzielnicach ościennych Raciborza, pomimo prowadzonej tam selektywnej zbiórki odpadów i ustawionym pojemnikom do segregacji - tłumaczy Bogumiła Bąk.
 
22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi grupa uczniów z B. Bąk na czele została zaproszona na uroczystość wręczania zielonych czeków zasłużonym dla środowiska oraz dyplomów dla wyróżnionych szkół w konkursie „Zielonym do góry”. Pięć dni później młodzież posadziła 500 sadzonek drzew i krzewów zakupionych przez WFOŚiGW w Katowicach. Uczniowie przygotowali również teoretyczną część projektu wraz z dokumentacją zdjęciową. Nad stroną plastyczną opracowania czuwała K. Bartkowiak - Bucyk - nauczyciel wychowania fizycznego. Merytorycznego wsparcia udzielili im pracownicy Nadleśnictwa w Rudach Wielkich oraz ZUiHK w Raciborzu. Sobotni poranek obudził nas deszczem, który dla sadzonek był korzystny, ale dla prawie 100-osobowej grupy młodzieży zapowiadał przygodę w deszczu i zimnie po rozmoczonym podłożu. Przed godziną dziewiątą pracownicy Nadleśnictwa przyjechali z sadzonkami, czekali również wszyscy, którzy zaoferowali pomoc. Deszcz już tylko kropił, gdy wyjeżdżaliśmy spod szkoły na teren dawnego dzikiego wysypiska, a potem już zupełnie się przejaśniło - opowiada nauczycielka. Twarde podłoże sprawiło młodym ekologom sporo kłopotów, a niemałą sprawnością wykazali się ci, którzy obsadzali brzozą i klonem stromą skarpę. Kiedy wszystkie sadzonki wystawały „Zielonym do góry”, po prawie trzygodzinnej akcji zmęczeni wrócili do domów zostawiając za sobą nową enklawę zieleni.

E.Wa

  • Numer: 20 (528)
  • Data wydania: 15.05.02