Ukończyć „Weltzla”
Ludzie mają awersję do liczb. Nie mówi się więc, że ukończyłem I LO, tylko Kasprowicza. W Warszawie jest to Batory i Rejtan, w Krakowie Sobieski. Jestem przekonany, że w przypadku Gimnazjum nr 3 będzie się mówić „ukończyłem Weltzla” - mówił podczas uroczystości nadania imienia dr Ryszard Kincel, były dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, badacz dziejów regionu, niezwykle zasłużony w popularyzowaniu postaci księdza Weltzla.
Patron G 3 w czasach PRL-u był zapomniany, choć to on napisał fundamentalne dzieła do poznania historii Górnego Śląska, m.in. monografie Raciborza. Pisał z perspektywy mieszkańca ziemi trzech narodów - polskiego, niemieckiego i czeskiego. Umiał pozbyć się ksenofobii. Był uczciwym i rzetelnym badaczem, którego spuścizna jest trudna do przecenienia. Z tego powodu przylgnęło do niego określenie „Górnośląski Tacyt”. Dla polskiej kultury zasłużyło się wielu noszących obco brzmiącej nazwiska. Gloger i Estraicher to tylko niektórzy z nich. Weltzel, podobnie jak oni, nie powinien się dziś źle kojarzyć. Absolwentów „Mickiewicza” nikt nie będzie pytał, kim jest ich patron. A was będą pytać. Poznajcie więc Weltzla, bo wiedza ta przystoi uczniom znamienitej placówki - dodał Kincel.
Zamysł obwołania tworkowskiego historyka patronem tlił się w G 3 już od dawna. Realizowany tu program wychowawczy nosi nazwę „WELTZEL”. Szkoła rozwija współpracę polsko-czeską, dla której weltzlowska wersja dziejów śląsko-morawskiego pograniczna jest bardzo ważna. Nie bez znaczenia było również to, że 1997 r. Rada Miasta oficjalnie obwołała „Rokiem Weltzla”. Obchodzono wówczas jego 180. rocznicę urodzin, 140. przybycia na ziemię raciborską i 100. śmierci. Ukazało się szereg publikacji. O historyku było głośno. Postać ta wymaga upamiętnienia. Nasi uczniowie w szkolnym referendum zdecydowanie wypowiedzieli się, że będzie to najlepszy patron - informuje dyrektor Norbert Mika.
Uroczystość nadania imienia poprzedziła krótka, ciekawa i perfekcyjnie wykonana scenka prezentująca postać księdza historyka, przede wszystkim jego warsztat pracy oparty na umiłowaniu prawdy. Potem przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Wojnar odczytał uchwałę, w której radni ustanowili Weltzla patronem G 3. Prezydent Adam Hajduk i przedstawiciel Śląskiego Kuratorium Oświaty odsłonili wykonaną w graficie tablicę pamiątkową, którą poświęcił ks. infułat Marian Żagan w asyście ks. Eugeniusza Dębickiego. Uroczystości towarzyszyła również ekspozycja dorobku ks. Weltzla. Zaprezentowano na niej kopie okładek jego licznych dzieł. W szkolnym konkursie wiedzy o Weltzlu wygrała Anna Nosal przed Kamilem Miką i Aldoną Senczkowską.
(waw)
Najnowsze komentarze