Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Kuźnia talentów

15.05.2002 00:00
I Liceum Ogólnokształcące jest jedyną placówką szkolną w Raciborzu, która została włączona do Towarzystwa Szkół Twórczych. Skupia ono obecnie 33 szkoły w całej Polsce. Od lat zajmują one czołowe miejsca w ogólnokrajowych rankingach edukacyjnych. Również z przyznawanych rokrocznie medali i wyróżnień uczniowie tych szkół zdobywają najwięcej nagród na krajowych i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych oraz konkursach.

Szkoła Twórcza  to taka placówka, w której nauczyciele, a także uczniowie jak i rodzice są gotowi do poszukiwania i wprowadzania w życie innowacji pedagogicznych, wpływających na stałe doskonalenie procesu nauczania i wychowania oraz kształtują twórcze, zaangażowane postawy wychowanków i wychowawców. Jak wykazuje bowiem historia pedagogiki, nie ma na świecie i być nie może szkoły mającej system wychowawczo-dydaktyczny o wartościach uniwersalnych, który gwarantowałby raz na zawsze osiąganie założonych wysokich celów kształcenia. Każda, nawet najlepsza szkoła, musi podlegać ciągłemu doskonaleniu, dostosowywaniu się do zmiennych warunków otoczenia, do rozwoju nauki i techniki.
 
Ideą przewodnią TST jest uczynienie z dobrych, znanych liceów ogólnokształcących - współpracujących z klasami piątymi i szóstymi szkół podstawowych oraz gimnazjami - Centrów Innowacji Szkolnych, z pomocy których mogą korzystać wszyscy poszukujący wsparcia w rozwiązywaniu złożonych problemów nauczania i wychowania. W czasie swego istnienia, od roku 1983, Szkoły Twórcze opracowały, wdrożyły i upowszechniły wiele innowacji dydaktyczno-wychowawczych. Przedmiotem ich szczególnej uwagi są uczniowie, którzy opanowują wiedzę głębiej, szerzej i szybciej aniżeli przewiduje to program przeciętnej szkoły. Dlatego utworzono Kluby Promocji Talentów. W I LO w Raciborzu istnieje on od 1998 r. Działalność Klubów Promocji Talentów, wspomagających od najmłodszych lat rozwój uczniów szczególnie uzdolnionych, jest działalnością niezwykle ważną dla TST i to zarówno z edukacyjnego, jak i ze społecznego punktu widzenia. Dobre licea nie tylko przyciągają, ale i „pomnażają” dobrych uczniów, a dobrzy uczniowie są magnesem dla dobrych nauczycieli. W ten sposób tworzą się elity, szkoły sukcesu ucznia i nauczyciela. W makroregionie I LO współpracuje z III LO w Opolu, XIV Liceum im. Polonii Belgijskiej z Wrocławia, I LO w Bolesławcu, II LO im. Kołłątaja w Wałbrzychu, I LO w Legnicy i V LO we Wrocławiu.
 
Dyrektor I LO w Raciborzu Janina Wystub należy do Stowarzyszenia Nauczycieli Olimpijskich, gdzie pełni funkcję sekretarza. Stowarzyszenie to zrzesza nauczycieli liceów ogólnokształcących z całej Polski, którzy w pracy pedagogicznej preferują zindywidualizowane metody kształcenia, wdrażają młodzież do uczenia się poprzez odkrywanie i badanie oraz którzy w kolejnych 10 latach szkolnych wychowali co najmniej 10 finalistów krajowych olimpiad przedmiotowych lub 3 olimpiad międzynarodowych.
 
Uczniowie I LO w Raciborzu odnieśli po raz kolejny znaczące sukcesy. Jest wśród nich 19-letni Łukasz Klejnowski, tegoroczny maturzysta, który po przejściu etapu szkolnego i okręgowego w Katowicach, zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym, gdzie znalazł się wśród 100 uczestników. Jego marzeniem jest dostać się na prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.
 
Elżbieta Kucznierz również jest tegoroczną maturzystką. Jej udział w olimpiadzie chemicznej zakończył się pełnym sukcesem. Zakwalifikowała się do etapu centralnego, którego została finalistką. Chemia jest jej ogromną pasją. Co tydzień, począwszy od drugiej klasy LO, jeździ na zajęcia  laboratoryjne do Pałacu Młodzieży w Katowicach. Dzięki sukcesowi na olimpiadzie jest zwolniona ze zdawania chemii na egzaminie maturalnym. Marzy o podjęciu studiów na biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego. Chciałaby w przyszłości prowadzić badania nad wirusami i lekami przeciwko nim. 
 
Justyna Pistelok z klasy III o profilu matematyczno-fizycznym brała udział w olimpiadzie artystycznej w sekcji muzyki, która składa się z trzech etapów - szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Udało jej się zdobyć tytuł laureata i 6 miejsce w Polsce. Chciałaby w przyszłości studiować kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim.
 
Uczeń II klasy biologiczno-chemicznej Kosma Woliński zajął drugie miejsce na sesji naukowej organizowanej przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego i zdobył nagrodę publiczności. Zreferował wybrany przez siebie temat „Bocian biały - gatunek, który wrósł w krajobraz”. Podczas ogólnopolskiego konkursu chemicznego na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, w którym brało udział ok. 500 osób, zdobył 12 miejsce. II miejsce zajął natomiast w Powiatowym Konkursie Chemicznym dla szkół średnich w MDK w Raciborzu. Ma wszechstronne zainteresowania. Nie lubi tylko uczyć sie języków obych. Obecnie przygotowuje się do konkursu m.in. z fizyki.

Ewa Halewska

  • Numer: 20 (528)
  • Data wydania: 15.05.02