Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

O zabytków ratowaniu

15.05.2002 00:00
10 maja nasze miasto stało się na krótko centrum polskiej sztuki konserwatorskiej. Po raz trzeci odbyła się sesja muzealno-konserwatorska.

Raciborskie sesje to bardzo ważne wydarzenie w skali kraju i naszego regionu. Są świetnie przygotowane a prezentowane referaty na wysokim poziomie - podsumował imprezę dr Jacek Owczarek, wojewódzki śląski konserwator zabytków. Racibórz, obok Opola historyczna stolica Górnego Śląska, od trzech lat umożliwia prezentację tego, co ważnego w dziedzinie konserwacji zabytków wydarzyło się na naszym terenie. A że właśnie w Raciborzu zachowało się wiele unikalnych zabytków - obiektów i eksponatów, mowa głównie o naszych wydarzeniach lokalnych. Organizatorem sesji jest miejscowe Muzeum, które wiele tego typu działań inicjuje. Każdorazowo wydaje też zbiór prezentowanych referatów, nieocenione źródło wiedzy fachowej.
 
W tym roku można było wysłuchać prelekcji na temat: „Konserwacja skrzydeł gotyckiego ołtarza ze Smolnicy z zasobów Muzeum w Raciborzu” (prof. Marian Paciorek - Kraków), „Rekonstrukcja późnogotyckiego pieca kaflowego z zamku w Raciborzu (Błażej Muzolf - Łódź), „Badania i projekt aranżacji konserwatorskiej wschodniej ściany prezbiterium dawnego kościoła ss. dominikanek w Raciborzu” oraz „Wyniki badań architektonicznych na zamku w Raciborzu w latach 1987-1990 - kaplica zamkowa i dom wielki” (Waldemar Niewalda - Kraków), „Zamek i co dalej?” (dr Zenon Duda - Kraków) oraz „Krajobraz poprzemysłowy” (dr Jacek Owczarek - Katowice). Ostatni prelegent mówił również o odkrytym niedawno podziemiu średniowiecznej, nie istniejącej już zamkowej baszty, z której miało wieść legendarne przejście pod Odrą w kierunku klasztoru dominikanek.
 
Wiedza przekazywana podczas konferencji, i to przez postacie znaczące w dziedzinie architektury oraz konserwacji zabytków, jest może trudna, ale za to bardzo cenna. Wydarzenie podnosi rangę Raciborza - miasta ze wspaniałą historyczną spuścizną, którą dziś trzeba niewątpliwie traktować jak wielki potencjał turystyczny.

(waw)

  • Numer: 20 (528)
  • Data wydania: 15.05.02