Piękno sakralnych obiektów
„Przedstawione na wystawie prace ukazują różnorodność tej architektury, która wynika nie tylko z założeń stylowych danego obiektu, lecz również ze specyfiki miejsca, czasu i uwarunkowań historycznego procesu ich powstawania. Stąd wyróżnić można przykłady śląskiego gotyku, śląskiego baroku ...” - czytamy w przewodniku do wystawy, którą 26 kwietnia otwarto w starym pocysterskim opactwie, który remontuje obecnie diecezja gliwicka. Ma tu powstać centrum rozwijania inicjatyw naukowych, edukacyjnych, kulturalnych i ekumenicznych. „Wystawa gości w miejscu, które najlepiej chyba odzwierciedla jej charakter. Opactwo rudzkie od średniowiecza było nie tylko ważnym ośrodkiem religijnym, ale i ośrodkiem nauki. Klasztor stanowił ważny ośrodek kulturalny i szkolny na Śląsku” - dodano w przewodniku. Podczas otwarcia wernisażu przygotowanego przez samych studentów i ks. Jana Rośka, dyrektora zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach gościli księża diecezjalni i władze gliwickiej uczelni. Mówiono, że architektura sakralna niesie w sobie duży ładunek emocji, a możliwość prezentowania prac w tak specyficznym miejscu jest dobrą formą promocji osiągnięć.
Kilkadziesiąt rysunków powstało podczas ubiegłorocznego wakacyjnego pleneru, którego tematem były właśnie kościoły diecezji gliwickiej obchodzącej w tym roku swoje 10-lecie. Autorzy są studentami Zespołu Sztuk Plastycznych Katedry Architektury i Przekształceń Przemysłu Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Plenery są ważne nie tylko dla procesu dydaktycznego, lecz również poznania architektury. Wystawa w Rudach pokazuje, jak mocno tematyka sakralna wpływa na kształtowanie obrazu miasta.
Ekspozycja prac studentów jest ogólnie dostępna. Wejście do starego opactwa znajduje się od strony przypałacowego parku.
(waw)
Najnowsze komentarze