Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Wieści gminne

08.05.2002 00:00

Kuźnia Raciborska
 
Jedyna już Szkoła Podstawowa w Kuźni Raciborskiej świętuje w tym roku swoje 50-lecie. Obchody rocznicy rozpoczną się w tym miesiącu. Przygotowano szereg konkursów (m.in. plastyczny pt. „Moja szkoła dziś”, literacki pt. „Szkoła moich marzeń”, recytatorski pt. „Szkoła w poezji dla dzieci” oraz na logo placówki) i lekcji poglądowych np. wychowawczych na temat historii Kuźni Raciborskiej. Wydany zostanie specjalny folder i gazetka. Informacje o jubileuszu znajdą się na szkolnej stronie www. 1 września zorganizowana zostanie gminna inauguracja roku szkolnego 2002/2003.

Krzyżanowice

24 kwietnia odbyła się kolejna sesja Rady Gminy, na której zarząd otrzymał od radnych absolutorium z wykonania budżetu za 2001 r.
 
O możliwościach uprawy rzepaku do przerobu na olej napędowy mowa będzie podczas specjalnego spotkania organizowanego w tutejszym Urzędzie Gminy. Spotkanie odbędzie się około 15 maja. Urząd Gminy w Krzyżanowicach przyjmuje zapisy chętnych do uczestnictwa rolników ziemi raciborskiej, których poinformuje o dokładnej dacie (tel. 419 42 13). Gościem będzie prof. Jan Wnuk z Bielska-Białej, ekspert w sprawie przemysłowej uprawy rzepaku.
 
8 maja w Tworkowie chorzy będą mogli skorzystać z leczenia uzdrowiciela Clive Harrisa.
 
1 czerwca w kościele parafialnym p.w. św. Anny w Krzyżanowicach odbędzie się doroczny koncert ku pamięci Beethovena i Liszta. Tego samego dnia przedszkole w Zabełkowie otrzyma imię Kubusia Puchatka. Placówka obchodzi w tym roku swoje 10-lecie.
 
23 maja o godz. 17.00, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach odbędzie się odczyt dr. Ryszarda Kincla pt. „Augustyn Weltzel jako śląski Tacyt - życie i dzieło”. Jednocześnie zostanie przeprowadzony turniej wiedzy o byłym tworkowskim proboszczu, wybitnym górnośląskim historyku. Odczyt organizowany jest w ramach cyklu „Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin”, któremu patronują Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Starostwo Powiatowe z Raciborza oraz zarząd wojewódzki śląskiego DFK.

Rudnik
 
W Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa trwa pierwsze z cyklu szkolenie europejskie zorganizowane przez Dom Europejski, a finansowane przez Fundację Rozwoju Śląska i Wspierania Inicjatyw Lokalnych. Prowadzi je firma Congress and Training Center, Ponad dwudziestu samorządowców i działaczy organizacji pozarządowych uczy się, jak pozyskiwać środki pomocowe Unii Europejskiej i przekazywać wiedzę na temat wspólnoty. Po szkoleniu otrzymają licencje uprawniające do prowadzenia kursów europejskich.
 
W starej łubowickiej podstawówce powstaje izba pamięci Josepha von Eichendorffa. Budynek zakupiła fundacja jego imienia, która zarządza pobliskim Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań. Choć prace jeszcze trwają, to wiadomo, iż poza izbą znajdą się tu również biblioteka i czytelnia. Umieszczone tu zostaną płaskorzeźby pisarzy niemieckich związanych ze Śląskiem, które podaruje Bawarskie Ministerstwo Kultury, które też współfinansuje remont obok Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych i znanego niemieckiego prezentera Gottschalka, związanego z naszym regionem.
 
Spotkanie z posłem Henrykiem Krollem odbyło się 23 kwietnia w łubowickim Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań.
 
Od 1 do 5 maja trwała w gminie wielka majówka. Były gry i zabawy dla dzieci oraz występy znanych regionalnych kapeli: „Śląskie szwagry”, „Piekarskie trio”, „B.A.R.”, „Kumpliki” i „Szlagier maszyna”.

Krzanowice
 
8 maja w mieście gościć będzie znany uzdrowiciel Clive Harris.
 
Zarząd miejski ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora jedynego w gminie gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej w Borucinie.
 
Reprezentacja Szkoły Podstawowej z Wojnowic wygrała II Konkurs Gwary Śląskiej, który odbył się w SP 7 w Raciborzu.
 
Starostwo Powiatowe w Raciborzu nie widzi przeszkód, by na 10 lat wydzierżawić Fundacji „Zielony Śląsk” z Raciborzu zabytkowy szpitalik w Wojnowicach. Ma tu powstać filia bielskiej Wyższej Szkoły Informatyki.

Rudy
 
„Kościoły diecezji gliwickiej” - wystawą pod takim tytułem otwarto 26 kwietnia o godz. 17.00 w tutejszym pocysterskim zespole klasztorno-pałacowym. Składają się na nią prace studentów Zespołu Sztuk Plastycznych Katedry Architektury i Przekształceń Przemysłu Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Okazją do jej zorganizowania jest przypadające w tym roku 10-lecie diecezji gliwickiej.
 
13 czerwca w Gimnazjum w Rudach referat pt. „Wybrane pomniki i miejsca upamiętnienia w Rudach i okolicy” zaprezentuje Henryk Siedlaczek, były dyrektor tej szkoły. Odczyt organizowany jest w ramach cyklu „Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin”, któremu patronują Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Starostwo Powiatowe z Raciborza oraz zarząd wojewódzki śląskiego DFK.

  • Numer: 19 (527)
  • Data wydania: 08.05.02