Aktywność w paragrafach
Program, skonsultowany ze środowiskiem biznesu, jest odpowiedzią władz miasta na rosnące bezrobocie. Poprzez działania trojakiego rodzaju ma on wpłynąć na tworzenie nowych miejsc pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach. Ratusz chce rozwijać infrastrukturę dla nowych przedsięwzięć, promować i wspierać lokalne firmy oraz działać na rzecz aktywizacji gospodarczej.
Na wspomnianą infrastrukturę ma się składać wielokrotnie opisywana już strefa aktywności gospodarczej przy ul. Bosackiej (dawny Prodryn), wolne tereny inwestycyjne przy ul. Komunalnej na Ostrogu oraz teren pod budowę hipermarketu pod Oborą. Strefa będzie miała wyłonionego w drodze konkursu zarządcę. Musi on za pieniądze miasta odpowiednio przygotować teren, doradzać lokującym się tu firmom, promować je oraz pomagać w zdobywaniu pieniędzy, np. z programów pomocowych UE. Miejsce znajdą tu przedsiębiorstwa nowe lub już funkcjonujące, ale zwiększające dzięki strefie zatrudnienie. Mogą liczyć na zwolnienie i zniżki w czynszu dzierżawnym oraz podatku od nieruchomości, doradztwo oraz dotacje do promocji.
Działki przy ul. Komunalnej, po doprowadzeniu do nich energii elektrycznej i wody, zostaną wydzierżawione, użyczone lub oddane w użytkowanie wieczyste. Tego typu wejście w posiadanie gruntu umożliwi inwestorom sfinansowanie budowy zakładu. W kolejnym etapie, jeśli grunty przy ul. Komunalnej znajdą nabywców, wydzielone zostaną tereny inwestycyjne przy projektowanej trasie średnicowej Opole-Racibórz-Pszczyna.
W obszarze promowania i wspierania przedsiębiorczości ratusz chce organizować szkolenia dla osób zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczych, pośredniczyć w nawiązywaniu umów kooperacyjnych, dostarczać informacje o ulgach i preferencyjnych pożyczkach dla małych i średnich firm, wreszcie stworzyć fundusz poręczeń kredytowych. Przez działania na rzecz aktywizacji władze rozumieją z kolei przeprowadzanie niezbędnych analiz i zbieranie pomysłów, które mogą się przekształcić w konkretne zadania. Szybkość wdrażania programu zależy od wielkości posiadanych na ten cel pieniędzy. W pierwszej kolejności realizowane będą te działania, które nie niosą z sobą dużych kosztów. Na inne miasto będzie musiało wydzielić w swoim budżecie odpowiedniej środki, co przy chronicznym niedofinansowaniu wielu dziedzin może okazać się trudne. Na kolejnej sesji radni mają się zająć projektem uchwały w sprawie ulg i zwolnień z podatku od nieruchomości na terenie Raciborza dla firm, które zwiększą zatrudnienie.
(waw)
Najnowsze komentarze