Własne lokum
Stowarzyszenie „Persona” skupia ludzi, dla których zdrowie psychiczne jest podstawowym dobrem i wartością. Pomysł jego utworzenia pochodził od rodziców osób z zaburzeniami psychicznymi, którzy chcieli coś zrobić w tym zakresie. Jest to działalność wspierająca, gdyż ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa, a ochronę zdrowia psychicznego zapewniają organy administracji rządowej i samorządowej. Do Stowarzyszenia przyjmowani są wszyscy chętni, zainteresowani problematyka zdrowia psychicznego i chcący na jego rzecz pracować.
Na początku działalności Stowarzyszenia powołano Klub Pacjenta dla osób chorych na schizofrenię oraz grupę wsparcia dla rodzin chorych. Siedziba, w której spotykali się zainteresowani mieściła się początkowo w Raciborskim Domu Kultury, później przy ul. Zborowej przy Poradni Zdrowia Psychicznego, następnie - do marca tego roku - w Domu Kultury „Strzecha”. Dzięki uprzejmości władz samorządowych i wsparciu sponsorów, którzy dali środki na jej wyposażenie, otrzymała własną siedzibę przy ul. Karola Miarki 7/1. Chorzy będą mogli korzystać ze Środowiskowego Domu Samopomocy, czyli Dziennego Domu Pobytu, w którym będą prowadzone zajęcia świetlicowe. Stowarzyszenie zamierza poszerzać formy oddziaływania terapeutycznego: zorganizować warsztaty terapii zajęciowej z elementami muzyki, ruchu, relaksacji, wspólnych gier, arteterapii (terapii przez sztukę), pantomimy. Jest zamiar zorganizowania konsultacji psychiatrycznych, psychoedukacji i edukacji lekowej dla chorych i ich rodzin.
W Krakowie podobna pomoc środowiskowa funkcjonuje już od 30 lat i doskonale sie sprawdza. Stwierdzono, że psychiatria środowiskowa ma ogromne znaczenie dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Lekarze są zdania, że po leczeniu szpitalnym, najkrótszym, jak to tylko możliwe - chory powinien przechodzić pod opiekę placówek tworzących łańcuch pomocy środowiskowej opieki psychiatrycznej. Tam, gdzie takie placówki istnieją, liczba ponownych hospitalizacji zdecydowanie się zmniejsza. To najtańsza i sprawdzona w świecie forma leczenia, która w przeciwieństwie do leczenia szpitalnego nie izoluje pacjenta, co utrudnia mu powrót do normalnego życia i własnego środowiska. Terapia i pomoc w adaptacji pomogłyby wielu w powrocie do aktywnego życia i do pracy.
Po przeszło roku działalności naszego Stowarzyszenia, zauważamy duże zmiany na lepsze i sens tego, co robimy. Wśród 15 podopiecznych, którzy regularnie przychodzą na spotkania, powstają więzy przyjaźni, zaczynają odwiedzać się w domach. Organizujemy wspólne urodziny, imieniny, spotkania świąteczne. Po spotkaniach w Klubie Pacjenta martwią się, że trzeba będzie czekać na następne -stwierdza Halina Kuliga, prezes Stowarzyszenia. Jest jeszcze wiele osób chorych zamkniętych w czterech ścianach własnego domu, którym należałoby pomóc wyjść do innych ludzi, dać im poznać, że są akceptowani. Więcej informacji na temat Stowarzyszenia i jego działalności można uzyskać pod nr tel. 415 29 54.
Ewa Halewska
Najnowsze komentarze