Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Myślę więc czytam

08.05.2002 00:00
Międzygimnazjalny konkurs czytelniczy oraz spotkanie autorskie z pisarkami to główne wydarzenia, które odbyły się w naszym mieście z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Organizatorem imprez, 23 kwietnia, była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Gimnazjum nr 2 z Ostroga. Odbyły się w sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina. W międzygimnazjalnym konkursie czytelniczym, który pokazał, co ważne, że młodzież jednak sporo czyta i nie porzuciła książki na rzecz komputera, wystartowały reprezentacje sześciu raciborskich gimnazjów. Rywalizowały pod hasłem „Myślę więc czytam”. Zadania były bardzo różnorodne. Uczestnicy mieli do rozwiązania literacką krzyżówkę, musieli przedstawić scenkę mitologiczną, przygotować reklamę książki, ułożyć fraszkę o bibliotekarce i jak najwięcej wyrazów ze słowa biblioteka oraz - dosłownie - pokazać tytuł książki za pomocą mimiki - mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP w Raciborzu.
 
Ostatecznie najlepsi okazali się uczniowie Gimnazjum Społecznego - Marta Labus oraz Marta i Zuzanna Gamrot. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 4 reprezentowane przez: Mirę Wróbel, Magdalenę Szyndzielarz i Wojciecha Żółneczko, a trzecie Gimnazjum nr 3 - Szymon Szczyrbowski, Katarzyna Kuśnierz i Katarzyna Szubryt.
 
Po konkursie młodzież Gimnazjum nr 2 przedstawiła program artystyczny pt. „Dzień na Olimpie”. Następnie przez kilkadziesiąt minut miała również okazję rozmawiać z Mał-gorzatą Fabianowską, Małgorzatą Nesteruk i Jędrzejem Łaniewskim - twórcami znanej serii „Strrraszna historia”. Obejmuje ona książki w niekonwencjonalny sposób traktujące o dziejach Polski. Jeden z jej tytułów to „Ci sprytni Słowanie”. Fabianowska jest też znaną tłumaczką wydawnictw anglojęzycznych.

(waw)

  • Numer: 19 (527)
  • Data wydania: 08.05.02