Na ekologiczną nutę
Festiwal o tematyce ekologicznej i ogólnopolskim zasięgu odbył się w Raciborzu po raz pierwszy. Jak się okazało, impreza była sukcesem organizatorów i, miejmy nadzieję, że ów sukces przyczyni się do tego, że spotkanie śpiewającej i piszącej wiersze ekologiczne młodzieży zapisze się na stałe do kalendarza dorocznych imprez Młodzieżowego Domu Kultury. Tygodniowy pobyt uczestników z Kostomłotów, Żor, Bytomia, Jastrzębia Zdroju, Tarnowskich Gór, Myszkowa, Bierunia, Piekar Śląskich, Ełku, Kwidzynia, Sycowa, Lublina, Szymborku, Katowic, Raciborza i gmin naszego powiatu składał się z trzech etapów: zajęć warsztatowych z zakresu problematyki wiersza ekologicznego i warsztatu wokalnego, przesłuchań konkursowych i koncertu galowego. Festiwal był współfinansowany przez Urząd Miasta w Raciborzu, Starostwo Powiatowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki FOŚiGW, Powiatowy FOŚiGW i Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Rolnictwa, firmę Henkel S.A., restaurację „Vivat” Zbigniewa Woźniaka, Hotel Polonia, Zakład Usług i Higieny Komunalnej oraz Rafako S.A.
Przez cztery pierwsze dni młodzież z trzech grup wiekowych (od 7 do 20 lat) spotykała się z choreografami, uczestniczyła w spotkaniach relaksacyjnych, a także zwiedziła Muzeum i najciekawsze zakątki naszego miasta. Zajęcia z młodzieżą prowadzili: Joanna Szpila, Agnieszka Wilczyńska, Sławomir Janowski oraz organizatorzy i kierownicy festiwalu - Elżbieta i Andrzej Biskup.
W niedzielne popołudnie w sali widowiskowej odbył się konkurs piosenki, w którym kilkudziesięciu młodych wokalistów zaśpiewało po dwie piosenki ze swojego repertuaru. Został on zarejestrowany na żywo na płycie CD. Jeszcze tego samego dnia wieczorem jurorzy wyłonili dziesięciu śpiewających laureatów i czternastu piszących wiersze. Jednak komisja oceniająca postanowiła potrzymać ich trochę w napięciu i dopiero w poniedziałek ogłosiła listę zwycięzców podczas Koncertu Galowego na Rynku. Wystąpili nań wszyscy uczestnicy oraz zaproszeni goście - Jacek Cygan, Anna Wyszkoni - Piguła wraz ze Zbigniewem Krebsem i jego synem Amadeuszem.
W konkursie poetyckim w grupie szkół podstawowych wyróżniono Wiktorię Jezusek z RTO „Szkoła” i Stefanię Rak z SP 2. Laureatem trzeciego miejsca został Paweł Szymczyk z RTO „Szkoła”. Drugim miejscem uhonorowano Magdalenę Piekarską z Ełku. Najlepszą poetką w tej kategorii wiekowej została Wiktoria Jary z MDK-u w Raciborzu. Najlepszą w grupie gimnazjalistów okazała się Dominika Bywalec z Nędzy. Druga była Katarzyna Tańska z Dwujęzycznego Gimnazjum przy ZSO w Raciborzu. Trzecie miejsce zajęła Mariola Agatowska z Bierunia. Spośród uczestników ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Anna Ciepiel z I LO, drugie - Jacek Klimanek z Wodzisławia Śląskiego, a trzecie - Agnieszka Buła z Myszkowa.
W konkursie piosenki ekologicznej w kategorii grupy dzieci w wieku od 7 do 12 lat nie przyznano pierwszego miejsca. Natomiast drugim miejscem uhonorowano Zespół Wokalny „Wesołe nutki” z Żor. Brązowy laur zdobyła Danuta Kucharska z Jastrzębia Zdroju. Spośród uczestników w wieku od 13 do 16 lat zwycięzcą został Karol Mankiewicz z Tarnowskich Gór. Drugie miejsce zajęła Barbara Zachnik z Piekar Śląskich, a trzecie - Krzysztof Krauze z G2. W tej kategorii wiekowej wyróżniono również Łukasza Żabę z G5. W najstarszej kategorii wiekowej pierwszą nagrodę przyznano ex aequo Alicji Czurze z Tarnowskich Gór i Dawidowi Koczy z raciborskiego MDK-u. Srebrny laur zdobył duet, który miał najlepszy kontakt z publicznością - Izabela Kukulska i Paweł Kowalik z Bytomia. Trzecie miejsce zajęła Agnieszka Błońska z MDK-u. Zwyciężczynią festiwalu i zdobywczynią Grand Prix była Patrycja Zisch z GCK w Tworkowie.
E.Wa
Najnowsze komentarze