Wieści gminne
Krzyżanowice
8 maja w Tworkowie chorzy będą mogli skorzystać z leczenia uzdrowiciela Clive Harrisa. Bezpłatne bilety będzie można odebrać 29 kwietnia o godz. 10.00 w tworkowskim Centrum Kultury.
29 kwietnia odbędzie się kolejna sesja Rady Gminy. Głównym tematem będzie sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu.
W lipcu gminę odwiedzi drużyna piłkarska z Seeshaupt - partnerskiego miasta Krzyżanowic.
1 czerwca w kościele parafialnym p.w. św. Anny w Krzyżanowicach odbędzie się doroczny koncert ku pamięci Beethovena i Liszta. Tego samego dnia przedszkole w Zabełkowie otrzyma imię Kubusia Puchatka. Placówka obchodzi w tym roku swoje 10-lecie.
16 kwietnia w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz Bogumina i ostrawskich wodociągów. Mówiono o planowanej budowie sieci kanalizacyjnej, która połączy południową część gminy Krzyżanowice z bogumińską oczyszczalnią ścieków.
23 maja o godz. 17.00, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach odbędzie się odczyt dr. Ryszarda Kincla pt. „Augustyn Weltzel jako śląski Tacyt - życie i dzieło”. Jednocześnie zostanie przeprowadzony turniej wiedzy o byłym tworkowskim proboszczu, wybitnym górnośląskim historyku. Odczyt organizowany jest w ramach cyklu „Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin”, któremu patronują Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Starostwo Powiatowe z Raciborza oraz zarząd wojewódzki śląskiego DFK.
Kuźnia Raciborska
29 kwietnia odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej. Głównym tematem będzie sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu.
Pietrowice Wielkie
Rada Gminy udzieliła na kwietniowej sesji absolutorium Zarządowi.
27 i 28 kwietnia w Pietrowicach Wielkich odbędzie się II edycja targów ekologicznego ogrzewania Eko-Wystawa „Ciepło przyjazne środowisku”.
Oświata gminna ma pierwszych trzech dyplomowanych nauczycieli. W placówkach na terenie Pietrowic Wlk pracuje obecnie w sumie 103 nauczycieli - w tym 84 mianowanych, 8 kontraktowych i 8 stażystów.
W związku z wystawą ekologiczną w Pietrowicach Wlk. ogłoszony został konkurs plastyczny na najlepsze prace, poświecone tematyce ekologicznej - ma on charakter międzynarodowy.
Na podstawie umowy z Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa uzyskano dofinansowanie w kwocie 4300 zł do posiłków szkolnych dla dzieci z byłych PGR.
Dzieci z klasy III szkoły w Krowiarkach zajęły IV miejsce, a z Pawłowa V miejsce w konkursie „Asy z trzeciej klasy”, zorganizowanym przez doradcę metodycznego Gabrielę Mych z SP w Chałupkach - konkurs wygrały dzieci z Krzyżanowic przed Chałupkami i Kuźnią Rac.
Kolejne posiedzenie odbył Zarząd Fundacji Edukacyjnej - a poświęcone było rozpatrywaniu wniosków o jednorazowe stypendia dla uczniów i studentów z terenu gminy Pietrowice Wlk.
25 kwietnia o godz. 17.00 w Gimnazjum w Pietrowicach odbędzie się odczyt dr Kornelii Lach pt. „Zwyczaje i obrzędy pogranicza śląsko-morawskiego na przykładzie Pietrowic Wielkich”. Towarzyszyć temu będzie inscenizacja gwarowa w wykonaniu uczniów tej szkoły. Odczyt organizowany jest w ramach cyklu „Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin”, któremu patronują Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Starostwo Powiatowe z Raciborza oraz zarząd wojewódzki śląskiego DFK.
Krzanowice
8 maja w mieście gościć będzie znany uzdrowiciel Clive Harris. Bezpłatne bilety wstępu na seanse można odebrać 30 kwietnia o godz. 9.00 w Bibliotece Domu Kultury przy ul. Zawadzkiego 3.
Nędza
10 proc. wydatków poniesionych na przyznany posiłek będą musieli zwrócić rodzice uczniów podstawówek lub gimnazjum, jeśli dochód na jednego członka w rodzinie mieści się pomiędzy 200 a 300 proc. dochodu z ustawy o pomocy społecznej. Jeśli dochód ten przekracza 300 proc. dochodu z ustawy, to wysokość zwrotu wyniesie 50 proc. Tak zdecydowali na ostatniej sesji radni w uchwale określającej zasady zwrotu wydatków poniesionych na przyznany posiłek w ramach „Rządowego Programu Wspierania Gmin w dożywianiu uczniów”.
Od 8 do 16 kwietnia grupa uczniów Gimnazjum w Nędzy pod kierunkiem Aliny Zimnej i Anny Wojtek gościła w Gimnazjum am Wirteltor w Düren. Polacy, ugoszczeni w domach swoich niemieckich kolegów, uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, odwiedzili burmistrza Düren, zwiedzali to miasto i okolice, pojechali do Kolonii, Akwizgranu, Bonn i Heimbach.
Rudnik
Od 1 do 5 maja pod hasłem „Biesiada” w Rudniku trwać będzie długa majówka. 1 maja o godz. 15.00 rozpoczną się gry i zabawy dla dzieci, o godz. 18.30 wystąpi zespół „Śląskie szwagry”, o godz. 20.30 rozpocznie się zabawa taneczna. 2 maja potańcówka odbędzie się o godz. 19.30, 3 maja, ponownie o godz. 15.00 odbędą się gry i zabawy, a o godz. 19.00 zagra zespół „Piekarskie Trijo”. 4 maja o godz. 18.00 rozpocznie się biesiada z kapelą „B.A.R.” - laureatem I miejsca Festiwalu Szlagierów Zabrze 2001. 5 maja o godz. 17.30 rozpocznie się biesiada z zespołem „Kumpliki” oraz „Szlagier maszyna”. Prowadzenie Piotr Szolc.
Najnowsze komentarze