List do redakcji
W odpowiedzi na list do redakcji dyrektora Zakładu Usług i Higieny Komunalnej Komisja Rewizyjna prosi o zamieszczenie na łamach „NR” swojego stanowiska.
Rada Miasta dla wykonywania funkcji kontrolnych wobec zarządu oraz miejskich jednostek organizacyjnych powołała Komisję Rewizyjną, w skład której wchodzi 5 radnych. W 2001 r. Rada zatwierdziła plan pracy komisji, w którym to planie jedna z rutynowych kontroli dotyczyła Zakładu Usług i Higieny Komunalnej, którego wydatki są pokrywane z budżetu gminy. W wyniku przeprowadzonej kontroli na przełomie marca i maja 2001 r. ujawniono szereg nieprawidłowości, które dotyczyły w głównej mierze sfery zarządzania zakładem, niewłaściwego wykorzystania majątku jednostki, zbyt wysokich kosztów funkcjonowania itp. Informację z przeprowadzonej kontroli Komisja przedstawiła radnym na sesji w dniu 22 listopada 2001 r. Radni podjęli uchwałę zobowiązującą Zarząd Miasta do powołania zespołu składającego się z członków Zarządu oraz przedstawicieli komisji działających przy RM, Dyrekcji Zakładu oraz przedstawiciela załogi, którego zadaniem było opracowanie koncepcji funkcjonowania ZUiHK z uwzględnieniem zwiększenia efektywności zarządzania i obniżenia kosztów funkcjonowania. Wyniki prac zespołu nie tylko pokrywały się z wcześniejszymi zastrzeżeniami Komisji, ale stwierdzono dodatkowe nieprawidłowości.
Dyrektor nie wyciągnął żadnych wniosków, nie podjął żadnych działań w celu poprawy efektywności zarządzania, a przede wszystkim zmierzających do zmniejszenia kosztów działalności zakładu, ponieważ jest bezpośrednio zainteresowany utrzymaniem ZUiHK w obecnej archaicznej formie nie ponosząc żadnej odpowiedzialności za nieudolne działania jak również niepodejmowanie żadnych działań. Dokumenty, które były przedstawiane zarówno Komisji Rewizyjnej jak i powołanemu Zespołowi przez Dyrektora zakładu były często niespójne, nierzetelne, informacje w nich przedstawiane często się wykluczały, przedstawiały w tej samej sprawie różne dane liczbowe, co dyskwalifikuje go jako dyrektora zakładu. Zakład posiada mocno rozbudowaną, kosztowną administrację, dużą ilość osób funkcyjnych, w związku z tym prowadzona dokumentacja nie powinna budzić żadnych zastrzeżeń. W dobie gospodarki konkurencyjnej rynek wymusza racjonalizację działań, ciągłe obniżanie kosztów prowadzonej działalności, a najważniejsze to właściwe zorganizowanie usług na rzecz mieszkańców gminy. I tu należy stwierdzić, że w Zakładzie Usług i Higieny Komunalnej czas się zatrzymał. Zarządzanie w nim polega na wydawaniu otrzymanych z budżetu Gminy środków i to nie zawsze w sposób właściwy. Dla mieszkańców gminy najważniejsze jest świadczenie tych usług o odpowiedniej jakości i za najniższą cenę. A odciążony z pewnej części wydatków budżet można by przeznaczyć na finansowanie innych zadań własnych. Dlatego też zachowanie Dyrektora tego zakładu oraz wywody na łamach prasy i ton tych wypowiedzi dobitnie świadczy o tym, że nie powinien on zajmować tego stanowiska. Twierdzenie, że zakład budżetowy wykonuje usługi po kosztach jest prawdziwe, tylko że koszty te są wysokie, a Dyrektor nie podejmuje żadnych działań w celu ich zmniejszenia.
List do redakcji Nowin Raciborskich Dyrektora ZUiHK oraz wystąpienia radnej L. Janochy świadczą o nieznajomości rzeczy, ponieważ działania zespołu kierowane były w kierunku racjonalizacji działań zakładu i zapewnienie mu pewnej pozycji na rynku, a co się z tym wiąże również zapewnienia pracownikom Zakładu Usług i Higieny Komunalnej miejsc pracy.
Na wszystkie pytania dotyczące Zakładu Usług i Higieny Komunalnej służymy informacją na dyżurze w Biurze Rady w dniu 29 kwietnia 2002 r. o godz. 15.00
Teresa Gołębiowska
(przewodnicząca), Elżbieta Rudnik, Franciszek Fleger
Najnowsze komentarze