Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Jubileusz RTO

17.04.2002 00:00
6 kwietnia odbywały się obchody jubileuszu 10-lecia Raciborskiego Towarzystwa Oświatowego „Szkoła”.

Pierwszą siedzibą RTO „Szkoła” był Dom Katechetyczny przy ul. Magdaleny. Tam przez 5 lat mieściło się społeczne liceum. W 1993 r. powstała też społeczna szkoła podstawowa oraz społeczne policealne studium zawodowe. Obie placówki rozpoczęły już swoją działalność w budynku Kolegium Nauczycielskiego. Rok później licealiści przenieśli się do nowej siedziby w murach Kolegium. Trzy lata temu, na mocy decyzji władz miejskich, RTO „Szkoła” przeniosła się do „Słoneczka” przy ul. Lwowskiej. Wtedy też powstała najmłodsza placówka „Szkoły” - społeczne gimnazjum.
 
Obchody jubileuszowego dnia rozpoczęły się od zwiedzania szkoły. W szkolnych galeriach „Pod eko - drzewem” i „Rozmaitości”, otwarto wystawę twórczości plastycznej uczniów RTO i zaprzyjaźnionej szkoły z czeskich Kobierzyc. Zainaugurowano także wystawę fotograficzną w Raciborskiej Galerii Twórczości Dzieci i Młodzieży „Gawra”. Jednym z punktów obchodów była również uroczysta msza św., która została odprawiona w kościele p.w. WNMP.
 
Po jej zakończeniu zaproszeni goście udali się do sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury, gdzie uczniowie pod kierunkiem Aldony Krupy, Marii Herman, Marii Misy i Gabrieli Plury przygotowali dwuipółgodzinny program artystyczny. Otworzyły go tańce folklorystyczne w wykonaniu grupy „Polot”, następnie wystąpiła grupa teatralna „Zgraja” z inscenizacją pt. „Prawem współczucia” oraz zespoły „Gama” i „Gracja”, które zaprezentowały taneczne interpretacje czterech żywiołów. Nie zabrakło też muzyki i śpiewu.
 
Od przedstawicieli władz miasta i powiatu oraz Śląskiego Kuratorium Oświaty dyrekcja szkoły otrzymała podziękowania i życzenia dalszych sukcesów. Prezes RTO Remigiusz Trawiński wręczył stypendia trzem wyróżniającym się uczennicom - Oldze Chwazik ze średnią ocen 5,6, Natalii Becher (5,3) i Joannie Badurze (5,4). Uhonorowano również trzech nauczycieli, którzy spośród 120 pedagogów, jako jedyni byli związani ze szkołą od początku jej istnienia: Marię Herman, Stanisława Różyckiego i Władysławę Niemiec.

E.Wa

  • Numer: 16 (524)
  • Data wydania: 17.04.02