Teleprofilaktyka
Umowa z Bankiem Światowym przewiduje powstanie czterech filmów edukacyjnych, które będą emitowane podczas zajęć wychowawczych w gimnazjach oraz w telewizji kablowej. Dotyczą kolejno zachowania się mieszkańców bloków, domków jednorodzinnych i gospodarstw rolniczych. Czwarty podsumowuje trzy poprzednie. Wszystkie oparte są o treści instrukcji na wypadek powodzi wydanej po powodzi przez raciborski Urząd Miasta.
Przy realizacji filmów ratusz wykorzystuje doświadczenia amerykańskie, które stawiają przede wszystkim na profilaktykę, czyli nauczanie ludzi skutecznego działania w ekstremalnych sytuacjach, których wystąpienie, tak jak powodzi, nie jest wykluczone. Aktorami są wybrani gimnazjaliści z Ostroga, z których większość przeżyła powódź z 1997 r. Na bazie własnych doświadczeń i zdobytej już wiedzy pokazują, jak się zachować. Wcielają się w rolę powodzian, czy też dziennikarzy pytających o sposób działania służb ratowniczych. Do aktorstwa przygotowani zostali przez Jolantę Dzumyk z Domu Kultury Strzecha.
Jeden z filmów kręcono m.in. w sali obrad Rafako. Tu na tzw. „gorącym krześle” na pytania gimnazjalistów-reporterów odpowiadał prezydent Adam Hajduk. W kadrze zobaczymy również wypowiedzi komendanta straży pożarnej - Andrzeja Brzozowskiego, szefa powiatowego sztabu zarządzania kryzysowego - Stanisława Nawrockiego oraz szefa Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej Waldemara Tańskiego.
Jednocześnie trwają prace nad komiksami, które zawierać będą takie same treści jak filmy, lecz zostaną przeznaczone dla dzieci.
(waw)
Najnowsze komentarze