Poniedziałek, 20 maja 2024

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Teleprofilaktyka

17.04.2002 00:00
Filmy edukacyjne i komiksy mają być podstawowym materiałem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży z terenów zagrożonych powodzią. Ich powstanie finansuje Bank Światowy w ramach umowy z Urzędem Miasta.

Umowa z Bankiem Światowym przewiduje powstanie czterech filmów edukacyjnych, które będą emitowane podczas zajęć wychowawczych w gimnazjach oraz w telewizji kablowej. Dotyczą kolejno zachowania się mieszkańców bloków, domków jednorodzinnych i gospodarstw rolniczych. Czwarty podsumowuje trzy poprzednie. Wszystkie oparte są o treści instrukcji na wypadek powodzi wydanej po powodzi przez raciborski Urząd Miasta.
 
Przy realizacji filmów ratusz wykorzystuje doświadczenia amerykańskie, które stawiają przede wszystkim na profilaktykę, czyli nauczanie ludzi skutecznego działania w ekstremalnych sytuacjach, których wystąpienie, tak jak powodzi, nie jest wykluczone. Aktorami są wybrani gimnazjaliści z Ostroga, z których większość przeżyła powódź z 1997 r. Na bazie własnych doświadczeń i zdobytej już wiedzy pokazują, jak się zachować. Wcielają się w rolę powodzian, czy też dziennikarzy pytających o sposób działania służb ratowniczych. Do aktorstwa przygotowani zostali przez Jolantę Dzumyk z Domu Kultury Strzecha.
 
Jeden z filmów kręcono m.in. w sali obrad Rafako. Tu na tzw. „gorącym krześle” na pytania gimnazjalistów-reporterów odpowiadał prezydent Adam Hajduk. W kadrze zobaczymy również wypowiedzi komendanta straży pożarnej - Andrzeja Brzozowskiego, szefa powiatowego sztabu zarządzania kryzysowego - Stanisława Nawrockiego oraz szefa Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej Waldemara Tańskiego.
 
Jednocześnie trwają prace nad komiksami, które zawierać będą takie same treści jak filmy, lecz zostaną przeznaczone dla dzieci.

(waw)

  • Numer: 16 (524)
  • Data wydania: 17.04.02